Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Írán: zhoršená bezpečnostní situace

 

Vzhledem k aktuálním specifickým bezpečnostním rizikům pro občany EU v Íránu v kontextu současné vnitřní i mezinárodní politické situace MZV ČR varuje před cestami do Íránu a vyzývá v Íránu pobývající občany ČR k opuštění země.

Toto varování před cestami a výzva k neprodlenému opuštění země jsou ještě aktuálnější s ohledem na momentální napětí v regionu a možné další vojenské eskalace. MZV ČR upozorňuje na opakované uzavírání vzdušného prostoru a s tím spojené rušení leteckých spojů, které může komplikovat odlet ze země.

MZV ČR eviduje významný počet případů, kdy občané členských států EU byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. Podle hodnocení MZV ČR riziko dalších podobných incidentů zůstává významné a vztahuje se i na občany ČR.

Pokud se i přes varování před cestou a výzvu k opuštění země v Íránu nacházíte, dodržujte všechna opatření a doporučení místních úřadů a bezpečnostních orgánů. Dbejte zvýšené opatrnosti. MZV ČR doporučuje vyhnout se místům, kde se shromažďuje větší množství osob, především ve večerních hodinách. Důrazně se také varuje před pořizováním fotografií či videozáznamů, zejména demonstrujících osob, příslušníků bezpečnostních sborů či vládních budov.

V případě nouze se lze obrátit na  Velvyslanectví ČR v Teheránu, a sice v pracovní době na standardní telefonické kontakty úřadu a mimo pracovní dobu pak na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: +989128174178.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR obecně doporučuje všem cestovatelům do zahraničí zaregistrovat se v databázi DROZD.

.