Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Afghánistán
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Afghánistán - varování před cestami do země

 

V souvislosti s trvale vysoce rizikovou, nestabilní a nepředvídatelnou situací na celém území Afghánistánu po uchopení moci ze strany Tálibánu v létě 2021 Ministerstvo zahraničních věcí ČR varuje české občany před cestami do Afghánistánu. Je třeba mít na zřeteli, že hrozby útoků mohou být cílené i náhodné. Neméně závažné je rovněž riziko možného únosu, motivované výkupným či jinými důvody.

Na území Afghánistánu jsou přítomny ozbrojené složky vládnoucího Tálibánu, ozbrojenci z řad různých teroristických skupin a velké množství zbraní je i mezi obyvatelstvem. Pokud by se český občan z mimořádných důvodů nemohl cestě do Afghánistánu vyhnout, Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje, aby svoji cestu předem oznámil Velvyslanectví ČR v Islámábádu, které ovšem pokrývá Afghánistán pouze z území Pákistánu. V případě, že se český občan v Afghánistánu ocitne v nouzi, velvyslanectví nemůže asistovat na afghánském území fyzicky, ani zajistit přímou komunikaci s afghánskými orgány. Na území Afghánistánu není v současnosti přítomen český zastupitelský úřad ani zastupitelský úřad jiného členského státu EU. Zajištění včasné pomoci je tak prakticky nemožné. 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR pro případ eventuálního pobytu českých občanů v Afghánistánu doporučuje vyhýbat se všem místům, kde není zabezpečena ochrana tamějších bezpečnostních složek, stýkat se pouze s důvěryhodnými a známými osobami a přísně respektovat specifika země a rady zmíněných osob. Zvláštní opatrnosti je třeba dbát v afghánském vnitrozemí, mít na zřeteli nebezpečí z rozmístění velkého počtu nášlapných min zejména podél cest, akutní nedostatek potravin v řadě oblastí, velmi špatný stav silniční infrastruktury, deficit pohonných hmot, nedostatek ubytovacích kapacit jakož i vysoké riziko přenosných nemocí spojené s absencí i elementární zdravotní péče. Obzvláště riskantní je pohyb ve veřejném prostoru po setmění. 

V naléhavých případech mohou čeští občané kdykoliv kontaktovat Velvyslanectví ČR v Islámábádu prostřednictvím emailu nebo na telefonické lince +92 300 856 6092.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje všem cestovatelům do zahraničí registrovat se v databázi DROZD .

 

.