suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konzulární oddělení

Konzulární oddělení poskytuje různé služby. Občan ČR může na konzulárním oddělení velvyslanectví např. podat žádost o cestovní a matriční doklady, o osvědčení o českém státní občanství, nechat si ověřit podpis, překlad, shodu kopie listiny s originálem, požádat o výpis z rejstříku trestů apod.

Informace o některých z nejčastěji poskytovaných služeb naleznete v seznamu vlevo. V případě, že nenaleznete odpověď na svou otázku, můžete nás kontaktovat na tel. čísle +358 401 813 873-5 nebo emailem: helsinki.consulate@mzv.gov.cz

Úřední hodiny konzulárního oddělení (Armfeltintie 14, 00150 Helsinky):    úterý a čtvrtek 9:00-11:30

Je také možné si předem domluvit individuální schůzku mimo úřední hodiny.

K využití služeb Czech POINT je nutno se předem objednat na emailové adrese  helsinki.consulate@mzv.gov.cz

 

Poplatky za konzulární úkony lze na konzulárním oddělení platit platebními kartami (preferováno) nebo v hotovosti.

V případě platby v hotovosti je platba prováděna v eurech, v případě platby platební kartou je příslušná částka zaúčtována v českých korunách (CZK). Pokud je váš účet veden v jiné měně, než v českých korunách, dojde k přepočtení dané částky na měnu, ve které je váš účet veden, dle kurzu stanoveného vaší bankou.

 

Žádosti o víza do ČR se na Velvyslanectví ČR v Helsinkách nevyřizují. Jediným místem v rámci schengenského prostoru, kde mohou  oprávnění žadatelé podávat žádost o krátkodobá i dlouhodobá víza  a pobytová oprávnění, je vízové centrum Generálního konzulátu ČR v Drážďanech.

 

Od 1. srpna 2019 spustilo Ministerstvo zahraničních věcí funkci KONZULÁRNÍHO OMBUDSMANA. Ombudsman bude reagovat na podněty občanů, kde má konzulární služba nedostatky a jak konzulární pomoc vylepšit. V případě, že občan bude mít pocit, že se ocitl v situaci, kterou není standardními postupy schopen uspokojivě vyřešit, nebo se bude chtít podělit o námět, kterým by bylo možné českou konzulární službu vylepšit, může zavolat (tel: +420 22418 2554) nebo napsat email na: KONZULARNI.OMBUDSMAN@MZV.GOV.CZ