
Navázání spolupráce Národního parku Cat Ba a Univerzity Palackého v Olomouci v kontextu Agendy 2030
02.10.2024 / 12:25 | Aktualizováno: 02.10.2024 / 12:59
Projekt Agendy 2030, financovaný Ministerstvem zahraničních věcí ČR, byl úspěšně realizován ve Vietnamu ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Hanoji a Univerzitou Palackého v Olomouci. Tento projekt se zaměřil na podporu aktivit souvisejících s implementací Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj a cíli stanovenými OSN.
Ve dnech 25. až 27. září 2024 proběhla série třídenních prezentací, jednání a terénního průzkumu v Národním parku Cat Ba, který byl v loňském roce zapsán na seznam přírodního dědictví UNESCO. V rámci této akce se uskutečnily prezentace, vzájemné diskuse a prozkoumání parku, které měly za cíl identifikovat výzvy a především průsečíky zájmů a možností pro budoucí spolupráci mezi odborníky z Katedry rozvojových a environmentálních studií Přírodovědecké fakulty (KRES PřF) Univerzity Palackého v Olomouci a vedením NP Cat Ba. Hlavními tématy, na které projekt cílil, byl udržitelný turismus, ochrana biodiverzity a výzkum.
Národní park Cat Ba, nacházející se na stejnojmenném ostrově v severním Vietnamu, je známý svou přírodní krásou a unikátní biodiverzitou. Park sestává z tropických lesů, skalních útvarů a četných pláží, což z něj činí významnou a atraktivní turistickou destinaci. Mezi hlavní výzvy, kterým park čelí, tak patří nárůst turistického ruchu, který ohrožuje křehké ekosystémy a místní faunu. Obyvatelé ostrova však z narůstajícího turismu profitují a pro valnou část z nich je turismus jedinou obživou. Nastává tedy čas najít rovnováhu mezi zájmem člověka a přírody. Toto si také uvědomuje management NP Cat Ba, který vítá zahraniční spolupráci, jenž na základě vzájemného porozumění a respektu přinese nové poznatky a metody, jak dosáhnout kýžené harmonie a udržitelnosti v situaci, která se dynamicky vyvíjí.
Ostrov je mimo jiné také domovem několika endemických druhů, z nichž nejznámějším je Langur Cat Ba, jehož populace v současnosti čítá pouhé desítky členů. Předpokládá se, že se na ostrově nachází ještě mnoho neobjevených druhů rostlin i živočichů a snaha objevit a popsat je je též vítanou aktivitou a možností mezinárodní spolupráce. Ochrana ohrožených druhů, kterých se v parku nachází výrazný počet, patří také k prioritním oblastem zájmu vedení NP Cat ba. Experti z KRES PřF UP sdíleli s ředitelem NP Cat ba a jeho týmem, ale i s rangery v terénu, své poznatky a metody, které by mohly parku pomoci zefektivnit jeho snahy o udržitelnost a ochranu biodiverzity.
Aktivity v rámci projektu pomohly odhalit možnosti další spolupráce (zapojení studentů do vzdělávání v rámci budování kapacit NP, sdílení a adaptace osvědčených postupů, zahájení kroků pro vytvoření budoucích společných projektů menšího i většího rozsahu a vytvoření báze pro formální spolupráci mezi NP Cat Ba a KRES PřF UP).
Nikola Sichlerová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví České republiky v Hanoji