english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví ČR v Haagu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo LinkedIn logo

Mise českých firem z oblasti vodíkových technologií v Nizozemsku

Vodík a jeho využití v energetice se stále více dostává do popředí po celém světě jako jeden z klíčových činitelů dekarbonizace průmyslu i celé společnosti. Vzhledem k jeho schopnosti dlouhodobě vázat a udržet energii, naakumulovanou prostřednictvím řady obnovitelných zdrojů, mnohdy odkázaných na proměnlivé meteorologické a geografické parametry, se rozvoj vodíkových technologií stává jednou z globálních priorit pro možnost plošné náhrady fosilních paliv a posílení strategické energetické bezpečnosti.

Vodíkovým technologiím je věnována velká pozornost také v Nizozemsku, kde rychlým tempem přibývají nejen budoucí masivní rozvojové energetické projekty na celostátní i municipální úrovni, ale zejména malé a střední instalace, reálně uplatňující aktuálně dosažitelné technologie, čímž dochází k ověřování a potvrzování výhod vodíku jako energetického nosiče na každodenní bázi. Přední nizozemské firmy ve spolupráci s příslušnými regionálními i státními institucemi usilují o zprovoznění plně funkčního vodíkového trhu v zemi do roku 2030 – více viz Projekt Mission H2.

Místním i zahraničním společnostem, které se chtějí zapojit do špičkového vodíkového prostředí, tak nabízí Nizozemsko mezinárodní spolupráci se znalostními institucemi, vládami a podnikatelskou komunitou při vývoji, pilotování a zavádění nových technologií. Nizozemsko má velkou výhodu jak v dlouhém mořském pobřeží, ideálním pro umístění dalších parků větrných elektráren, tak i v řadě velkých a kvalitně vybavených přístavů nebo ve stávající infrastruktuře pro přepravu zemního plynu, jejíž přizpůsobení na vodík je relativně časově i nákladově nenáročné. Rozvoj kompletní infrastruktury pro výrobu a přepravu vodíku tak zde pokračuje velmi rychle.

Z výše uvedených důvodů byla i v letošním roce ve spolupráci Velvyslanectví ČR v Haagu a zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux připravena formou projektu ekonomické diplomacie (PROPED) účast zástupců českých firem na jedné z nejvýznamnějších světových prezentací vodíkových technologií, mezinárodní konferenci a veletrhu World Hydrogen Summit 2024, která se v Rotterdamu konala ve dnech 13. až 15. května 2024.

V rámci českého stánku na WHS 2024 se potenciálním partnerům z Nizozemska i z řady dalších zemí celého světa měly možnost se svými technologiemi prezentovat následující firmy:
- BAEST Machines & Structures, a.s.
- Kolibrik.net
- LeanCat a
- Temlos Industry.

Kromě vlastní účasti na WHS 2024 byl pro účastníky tohoto projektu připraven také jednodenní doplňkový program, v jehož průběhu navštívili vodíkovou firmu Power to Power ve městě Den Bosch, dále rezidenční lokalitu, plně napojenou na vodík v rámci projektu "Open Hofkerk" a také vodíkovou čerpací stanici firmy GP Groot, vybavenou místní technologickou společností Resato. Hlavním cílem projektu bylo umožnit prezentovat Česko jako zajímavého partnera v oblasti vodíkových technologií a podpořit úsilí českých firem o mezinárodní spolupráci v této velmi perspektivní energetické oblasti.

Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Haagu

Galerie


World Hydrogen Summit 2024