
Náměstek Tlapa diskutoval ekonomickou diplomacii s náměstkyní státního tajemníka pro zahraniční ekonomické vztahy Maďarska
28.04.2016 / 19:13 | Aktualizováno: 01.11.2024 / 11:37
Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal dne 28. dubna 2016 náměstkyni státního tajemníka pro mezinárodní ekonomické vztahy Maďarska, paní Petru Panu. Hlavním tématem setkání byla diskuse o modelech a zkušenostech obou zemí, pokud jde o řízení a provádění ekonomické diplomacie.
Náměstkyně Petra Pana v úvodu popsala změny, které se udály v důsledku reorganizace maďarských státních institucí v roce 2014. Jednou z nich byl vznik Ministerstva zahraničních věcí a obchodu, v jehož působnosti je kompletní systém řízení a provádění ekonomické diplomacie, včetně všech souvisejících aktérů a institucí - ekonomičtí diplomaté, proexportní agentura, investiční agentura, eximbanka, smíšené obchodní komise a strategická ekonomická partnerství. Dle vyjádření náměstkyně Pana se díky tomuto kroku stal celý systém snáze řiditelným, jeho výsledky jsou lépe měřitelné a jako celek více přispívá k úspěchu maďarských firem na zahraničních trzích, stejně jako k lepší koordinaci a provádění aktivit, pokud jde o lákání zahraničních investic do země.
Dle náměstkyně Pana se společně s výše popsanou změnou podařilo významně navýšit počet ekonomických diplomatů působících na maďarských zastupitelských úřadech v zahraničí. Zatímco před změnou v roce 2014 jich bylo 80, po dvou letech od zavedení nové gesce jich je již 142. Maďarská zahraniční obchodně-ekonomická síť je ve vybraných destinacích dále doplněna o 40 pracovníků státní proexportní agentury, kterými jsou vesměs významní místní podnikatelé, jejichž činnost ve prospěch maďarské ekonomické diplomacie je založena na smluvním základě.
Náměstek Tlapa v reakci nastínil řadu charakteristik, ve kterých se česká a maďarská ekonomika podobají. Stručně popsal také český systém řízení vnějších ekonomických vztahů a podpory exportu, jehož znakem jsou sdílené kompetence mezi více resortů. Pokud jde o MZV, náměstek Tlapa přiblížil roli ekonomické diplomacie v rámci ministerstva a její přirozené propojení s dalšími oblastmi, ve kterých ministerstvo působí, ať už jde o bezpečnost, politické vztahy, lidskoprávní problematiku, branding ČR, udržitelný rozvoj a další.
V dalším průběhu setkání představil zástupce ředitele Odboru ekonomické diplomacie Marek Svoboda maďarské straně Mapu globálních oborových příležitostí, kterou loni vydalo MZV. Popsal základní prvky metodologie při tvorbě publikace, která v knižní formě existuje v teritoriálně i oborově členěné variantě, přičemž široké veřejnosti je volně přístupná i její interaktivní verze na webu BusinessInfo.cz. Zdůraznil zároveň úzkou spolupráci s MZV s podnikatelskou sférou v rámci procesu ověřování vstupních dat i výsledných exportních příležitostí pro české podniky. Maďarská strana výklad velmi ocenila a projevila zájem o podrobnější informace, pokud jde o systém vyhledávání konkrétních zahraničních příležitostí ze strany MZV.
Závěrem setkání obě strany vyjádřily zájem o pokračování vzájemných konzultací v blízké budoucnosti.