česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Írán – země nových exportních příležitostí

Odbor ekonomické diplomacie MZV uspořádal dne 9. listopadu 2015 ve spolupráci s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) a s agenturou CzechTrade obchodní konferenci s názvem „Írán – země nových exportních příležitostí“. Konference navázala na cestu ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka do Íránu uskutečněnou ve dnech 5. až 7. září 2015 v doprovodu obchodní delegace a na další podnikatelské mise, jejichž účelem je podpora českých firem při jejich snaze o vstup na otevírající se íránský trh.

Na konferenci vystoupil náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa, náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl, generální ředitelé EGAP a CzechTrade, zástupci Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR a řada dalších přednášejících. Zúčastnilo se jí rekordních 160 posluchačů z řad českých firem, kteří využili kapacity Velkého sálu Černínského paláce do posledního místa. Zájem firem o uvedenou akci dokládá aktuálnost tématu, kterým možnosti vstupu na íránský trh a příležitosti na tomto trhu bezesporu jsou.

Jak známo, Česká republika a Írán mají dlouhou historii bilaterálních vztahů, která se datuje od roku 1925. Na pozadí kontextu současného vývoje mezinárodní situace vstupujeme v těchto vztazích do další fáze, přičemž oboustranně výhodná ekonomická spolupráce je nedílnou součástí a předpokladem vzájemné spolupráce.

Klíčovými obory, jež by měly profitovat z pozvolného uvolňování sankcí, jsou energetický, petrochemický a chemický průmysl, dále stavba lodí (kargo a cisternové lodě) a lodní doprava, automobilový a letecký průmysl (kargo lety) a další obory. Do uvedeného rámce rozšiřování vzájemné spolupráce zapadá také podpis smlouvy mezi Českou republikou a Íránem o zamezení dvojímu zdanění (dne 30.4.2015 během návštěvy ministra ekonomiky a financí Íránu pana Ali Tayebnia v ČR) a cesty vrcholných státních představitelů do teritoria.

V září 2015 se uskutečnila výše zmíněná návštěva ministra Zaorálka v Isfahánu a v Teheránu, přičemž delegaci ministra doprovázela podnikatelská mise čítající 56  zástupců významných českých podniků a institucí. K řadě podnikatelských misí do Íránu v posledním období se v první polovině roku 2016 zařadí také mise organizovaná SP ČR, která bude doprovázet na pracovní cestě ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.

Zlomovou událostí pro íránskou ekonomiku se stalo datum 14. července 2015, kdy byla uzavřena Dohoda o íránském jaderném programu. V souvislosti s následnou intenzifikací vzájemných hospodářských vztahů s Íránem bylo rozhodnuto o posílení ekonomického úseku ZÚ Teherán o jednoho diplomatického pracovníka.

 

přílohy

EGAP - Prezentace na konferenci k Íránu 1 MB PPTX (FILE_TYPE_PPTX) 1. 11. 2024

Galerie


Írán - země nových exportních příležitostí