Dokumenty k uzavření sňatku v Německu
22.07.2020 / 17:05 | Aktualizováno: 23.07.2020 / 12:41
Informace pro případ, kdy za účelem sňatku v Německu potřebujete, aby vám český úřad vystavil vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství, německy se tento doklad nazývá Ehefähigkeitszeugnis.
Pokud hodláte uzavřít sňatek v Německu, předem se informujte přímo na příslušném německém matričním úřadě o veškerých náležitostech. Obvykle jsou požadovány doklady: vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření sňatku a rodný list - platné 6 měsíců od data vystavení příslušným českým úřadem.
Vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství v cizině je vyžadováno za účelem potvrzení rodinného stavu (svobodný/rozvedený/ovdovělý) před uzavřením manželství v Německu. Generální konzulát žádost postupuje příslušnému matričnímu úřadu v ČR, tj. matričnímu úřadu příslušnému dle trvalého, resp. posledního trvalého bydliště žadatele v ČR. Pokud žadatel v ČR nikdy trvalý pobyt neměl, vydá vysvědčení Úřad městské části Praha 1. Vyřízení trvá cca. 2 měsíce.
Žádosti o vydání vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství se přijímají osobně, na základě předchozího, nejlépe telefonického objednání. Správní poplatek činí v hotovosti cca. 18,- EUR.
Náležitosti žádosti:
1. Doklad, kterým žadatel (občan ČR) prokáže svou totožnost a české státní občanství, tj. cestovní pas nebo občanský průkaz.
2. Pokud žádáte o vydání Vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství v cizině a zrušili jste si předtím trvalý pobyt v ČR, je řízení o něco složitější. Občané, kteří (již) nemají trvalý pobyt v žádné obci v ČR, musí totiž matrice, která bude vydávat vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství, prokázat svůj rodinný stav registrovaný ve státě, kam se přestěhovali. Je tomu tak proto, že ukončením trvalého pobytu v ČR již matrika obce bývalého (posledního) trvalého pobytu nemůže případnou změnu v osobním stavu českého občana zjistit sama. Proto musí od žadatele tento doklad ze státu jeho současného bydliště vyžadovat.
V případě Německa se tedy jedná o výpis z registru obyvatel, "erweiterte Meldebescheinigung", ne starší než 6 měsíců, vystavený místně příslušným přihlašovacím úřadem (Einwohnermeldeamt), obsahující nejen údaj o místě pobytu (německé adrese), ale i o rodinném stavu, např. svobodný(á) – ledig, rozvedený(á) – geschieden, apod.
Doklad musí být buď opatřen úředním překladem do češtiny, nebo vám může německý úřad na vaši žádost vystavit vícejazyčný standardní formulář, který připojí k vystavenému dokumentu a který nahrazuje překlad. V němčině se tento formulář nazývá Mehrsprachiges Formular - Übersetzungshilfe.
3. Originál, nebo ověřenou kopii českého rodného listu.
4. a) pokud je žadatel/-ka rozvedený/-á, předloží buď originál českého oddacího listu z minulého manželství s poznámkou o rozvodu tohoto manželství nebo originál českého rozvodového rozsudku.
4. b) pokud je žadatel/-ka rozvedený/-á jen v SRN a tuto skutečnost českým úřadům vůbec nenahlásil, tedy u českých úřadů je stále veden jako ženatý/vdaná, pak je nutné nejprve provést zápis rozvodu do Zvl. matriky v Brně.
4. c) pokud je žadatel/-ka ovdovělý/-á, předloží:
- originál českého úmrtního listu manžela/manželky (pokud byl zemřelý občan ČR)
- originál cizozemského úmrtního listu manžela/manželky (pokud byl zemřelý cizinec).
5. Údaje o snoubenci/snoubence (fotokopie datové stránky platného cestovního pasu nebo obou stran občanského průkazu).
UPOZORNĚNÍ:
Pokud uzavřete manželství v zahraničí, budete následně muset tuto skutečnost oznámit naším prostřednictvím (nebo přímo) Zvláštní matrice v Brně, která Vám vystaví český oddací list. Bez českého oddacího listu nelze žádat o nový cestovní pas / občanský průkaz na nové příjmení.
Formulář Žádost o vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství.