česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pozvánka na on-line přednášku z dílny Českých center: Česká Sibiř a moravský Klondike
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Pozvánka na on-line přednášku z dílny Českých center: Česká Sibiř a moravský Klondike

Zveme Vás na další ze série on-line přednášek o českém jazyce pořádané Českými centry. Tentokrát s názvem: "Česká Sibiř a moravský Klondike: Spojení typu český, moravský s cizím zeměpisným jménem“ od Mgr. Martina Beneše, Ph.D., z Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky. Přednáška bude vysílána u příležitosti Evropského dne jazyků v českém jazyce přes platformu Zoom ve čtvrtek 23. 9. 2021 od 18:00 (GMT+2) a  bude ji také možno sledovat živě na FB center https://www.facebook.com/Ceskacentra.

Anotace přednášky

Přednáška se zabývá spojeními přídavných jmen odvozených od názvu Česka a řady jeho regionů (např. český, jihočeský, západočeský, moravský, jihomoravský, západomoravský, slezský, hanácký, slovácký, krkonošský, šumavský, polabský atp.) se zeměpisnými jmény, která označují „objekty“ ležící mimo území Česka, resp. jeho regionů. Jde o spojení, která vyjadřují, že dané místo v Česku je v jistém smyslu „jako“ dané místo v cizině, má s ním něco společného, v něčem se mu podobá – tak např. spojení český Detroit, označující mj. Mladou Boleslav, vyjadřuje, že toto české město se v jistém ohledu podobá americkému Detroitu (výroba aut). V databázi Českého národního korpusu syn v 8 bylo nalezeno víc než 500 jedinečných typů těchto spojení. Přednáška postupně představí, jaký druh významu tato spojení vyjadřují, ukáže, že jde o produktivní typ tvoření, který se neomezuje na nalezená spojení, probere otázku jejich ustálenosti, zamyslí se nad tím, jde-li o vlastní jména, nebo nikoliv. Ukáže, jaká spojení se v korpusu syn v8 vyskytují nejčastěji, jaká přídavná jména se v nich nejčastěji uplatňují a v jakých státech leží „objekty“ označené uplatněnými zeměpisnými jmény. Bude se zabývat tím, jak jsou tato spojení začleňována do textu, zamyslí se nad otázkou, jaké mají v textech funkce a výběrově zpřístupní typické i kuriózní motivace některých spojení tohoto typu. Účastníkům bude k dispozici úplný přehled nalezených spojení, přednáška bude proložena kvízovými otázkami (jaké místo v Česku označuje to a to spojení?).  

**

Mgr. Martin Beneš, Ph.D. působí v oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český AV ČR, je vedoucím redaktorem časopisu Naše řeč. Zabývá se především široce vymezenou problematikou jazykových norem (norem v jazyce), teoretickými i praktickými otázkami (českého) pravopisu a přístupy k jazyku. Kromě řady odborných studií je i autorem knihy Úvod do teorie jazykové správnosti (2019).

**

Pro sledování přednášky je nutné se předem zaregistrovat zde. Na e-mail uvedený v registraci Vám v den vysílání přijde odkaz, kde si přednášku spustíte. Stream přednášky bude živě vysílán také na Facebooku Českých centerwww.facebook.com/Ceskacentra.

**

Online přednášky o češtině

Česká centra organizují popularizační přednášky předních bohemistů s cílem podporovat studium češtiny v zahraničí u širší i odborné veřejnosti. V současné době přednášky probíhají v on-line podobě skrze platformu Zoom s paralelním streamováním na Facebooku. Tato forma podporuje mezinárodní diskusi a interakci mezi bohemisty a lektory češtiny z různých zemí světa a výrazně přispívá k posílení komunity lidí, které nějakým způsobem spojuje právě český jazyk.

Záznamy z proběhlých přednášek si můžete pustit i na YouTube kanálu Českých center.​