česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jeden svět
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jeden svět 2023 - Ozvěny v Kodani

Velvyslanectví ČR v Kodani Vás srdečně zve na ozvěny filmového festivalu Jeden svět 2023, který se uskuteční ve čtvrtek 13. dubna 2023 od 17 hod. v prostorách kina Rezidence Ambasády, Ryvangs Allé 14, 2100 København.

Promítat budeme 2 české dokumentární filmyPo prolomení ticha a Pongo Calling. Po filmu Po prolomení ticha bude následovat on-line diskuse s režisérem. 

***

Program:

17.00 - 17.10: Zahájení, úvodní slovo

17.10 – 18.00: Po prolomení ticha

18.00 – 18.30: on-line diskuse s režisérem

Přestávka

19.00 - 20.30:  Pongo Calling

***

V případě Vašeho zájmu se REGISTRUJTE zde, vstup je zdarma. Oba filmy jsou v českém znění s anglickými titulky. Těšíme se na všechny zájemce o český dokumentární film!

***

ANOTACE FILMŮ

(oficiální texty www.jedensvet.cz)

Po prolomení ticha (50 min., režie: Mikoláš Arsenjev)

Snímek je intimním portrétem Marie-Luisy Purkrábkové, spoluzakladatelky iniciativy Ne!musíš to vydržet, která upozorňuje na sexuální obtěžování a zneužívání moci na českých uměleckých vysokých školách.

Za zdmi mnohých českých univerzit řadu let bez většího zájmu médií bujel sexismus a šikana. Marie-Luisa Purkrábková se v roce 2021 o toxických vysokoškolských vztazích rozhodla promluvit. K témuž vyzvala ostatní studující na DAMU. Jako spoluzakladatelka feministické iniciativy Ne!musíš to vydržet se pro mnohé stala hlasem ponižovaného studenstva. V dokumentu Mikoláše Arsenjeva sdílí radost z drobných úspěchů i pochybnosti, jak dlouho dokáže čelit tlaku spojenému s podobně zodpovědnou rolí. Scény z jejího soukromí i veřejných vystoupení skládají portrét ženy, která jasně chápe, že ani při prosazování dalekosáhlých změn nelze zapomínat na vlastní zdraví.

Trailer

Pongo Calling (78 min., režie: Tomáš Kratochvíl)

„Ponižování bere většina Romů jako součást svého života,“ líčí Štefan Pongo důvody, proč před patnácti lety odešel se svou rodinou do Velké Británie. Jako řidič kamionu tu s manželkou i dětmi vede spokojený život. Předsudky a diskriminace vůči Romům ho však nenechávají v klidu.

S aktivismem začal Štefan Pongo v roce 2018, kdy na sociálních sítích vyzval Romy*ky, aby zveřejnili*y své fotografie při práci. Reagoval tak na rasistické výroky prezidenta Miloše Zemana, podle nichž drtivá většina Romů nepracuje. Na Pongovu výzvu tehdy zareagovaly tisíce lidí. Zpoza volantu od té doby zorganizoval demonstraci v Bruselu, zavážel humanitární pomoc do východoslovenských osad a natáčel videoblogy, v nichž trefně pojmenovával témata spojená s romským etnikem. Dokument zachycuje Pongův neúnavný entuziasmus i střety s temperamentní manželkou, která si o souladu manželových aktivit s rodinným životem myslela své.

Trailer