česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: PSSI
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prague Security Studies Institute odhalil byznysmodely české a polské dezinformační scény

V rámci projektu „Dezinformace jako byznys: Byznysmodel české a polské dezinformační scény“, realizovaného Prague Security Studies Institute (PSSI), projektoví partneři popsali, jak česká a polská dezinformační média financují své aktivity a profitují z šíření dezinformací. Výsledky výzkumu byly prezentovány zástupcům státních a expertních institucí na expertních setkáních v Praze a Varšavě.

Prague Security Studies Institute se spojil s polským partnerem Visegrad Insight, Res Publica, ve výzkumném projektu zaměřeném na dezinformace jako byznys. Dezinformační média a jejich vliv jsou dlouhodobě sledovaným problémem v České republice i v Polsku. Tato média polarizují společnost, posilují předsudky a obavy obyvatelstva a tím podrývají demokratické instituce, hodnoty a orientaci na západní struktury jako EU a NATO. Často jsou také nástrojem škodlivého zahraničního vlivu autoritářských vlád, hlavně ze strany Ruské federace. Předchozí výzkum PSSI navíc odhalil, že provoz médií, která šíří dezinformace, může být finančně výhodný, a to zejména díky příjmům z reklamy. Proto bylo cílem projektu zmapovat českou a polskou scénu dezinformačních médií a jejich finančních modelů, analyzovat roli příjmů z reklamy ve fungování české a polské dezinformační scény a přispět ke zvýšení spolupráce České republiky a Polska v oblasti boje proti dezinformacím a budování transparence mediální scény.

Projektoví partneři zmapovali, jak česká a polská dezinformační média financují své aktivity a profitují z šíření dezinformací a představili čtyři druhy byznysmodelů, které tato média využívají. Speciální pozornost byla věnována příjmům z reklamy jako důležitému zdroji jejich financí a výpočtu odhadů daných příjmů. Výsledky výzkumu upozorňují na zneužívání dezinformací pro zisk, včetně konkrétních čísel ilustrujících tento zisk, čímž přispívají unikátními daty k veřejné debatě o dezinformacích a jak tomuto problému efektivně čelit. Zjištění jsou shrnuta ve dvou veřejně dostupných analytických studiích, jedné věnované českému kontextu a jedné věnované polskému kontextu, které jsou k nalezení na webových stránkách partnerů.

Expertní setkání

Expertní setkání

Na konci projektu oba projektoví partneři uspořádali expertní setkání, kde prezentovali výsledky výzkumu zástupcům českých a polských státních institucí, médií a expertní komunity (18. 9. 2023 v Praze a 25. 9. 2023 ve Varšavě). Součástí setkání byly diskuse o praktických řešeních, konkrétně jak omezit škodlivé aktivity dezinformačních aktérů pomocí minimalizace jejich zisku. Tato setkání navíc pomohla propojit české a polské experty věnující se dezinformacím a vytvořit půdu pro další spolupráci v této oblasti. Zjištění projektu byla propagována v rámci široké veřejnosti pomocí kampaní na sociálních médiích, komentářů pro domácí i zahraniční média a na vzdělávacích a veřejných akcích. 

přílohy

Česká analytická studie (CZ) 819 KB PDF (Acrobat dokument) 8. 4. 2024

Česká analytická studie (ENG) 769 KB PDF (Acrobat dokument) 8. 4. 2024

Polská analytická studie (ENG) 836 KB PDF (Acrobat dokument) 8. 4. 2024

Polská analytická studie (PL) 1 MB PDF (Acrobat dokument) 8. 4. 2024