Uruguayské vzdušné síly na návštěvě České republiky
25.04.2022 / 18:12 | Aktualizováno: 25.04.2022 / 18:29
V polovině dubna 2022 navštívili Českou republiku zástupci vzdušných sil Uruguaye v čele s velitelem H. de Leónem. Účastníci se setkali s náměstkem Ministerstva obrany T. Kopečným, Agenturou pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS), seznámili se s výcvikovým centrem (CLV) v Pardubicích a také shlédli zázemí firmy ERA, a.s. Akce byla zorganizována Velvyslanectvím ČR v Buenos Aires v rámci nástroje Projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).
Incomingová mise vrchních představitelů uruguayských leteckých sil navázala na podpis bilaterální mezistátní smlouvy o spolupráci v oblasti obrany podepsané v lednu 2022 v Montevideu. Zájem o hlubší spolupráci v této oblasti však trvá již delší dobu. Uruguay i přes své nenápadné geografické umístění bere investice do obrany velmi vážně, do tohoto odvětví alokuje více než 2 % svého HDP. Ačkoliv během pandemie dostaly přednost především zdravotnické kapacity, obnova armádního vybavení probíhá kontinuálně. Uruguay je jednou z like-minded zemí v regionu Jižní Ameriky. Důraz na demokracii a lidská práva vede k tomu, že účast uruguayských jednotek v mírových misích OSN je jednou ze zahraničně-politických priorit země. Mise jsou financovány převážně prostřednictvím OSN. Vybavení leteckých sil i ostatních složek armády je však již věcí ministerstva národní obrany, které je zodpovědné za připravenost uruguayských sil. Česká republika se v tomto ohledu snaží být maximálně aktivní a do země prostřednictvím otevřených soutěží dlouhodobě dodává zbraně a munici. České firmy se pravidelně účastní i tendrů na výstroj (padáky, balistické vesty apod.). Tendry jsou v zemi pojímány velmi objektivně a české produkty zde mají velkou šanci na úspěch.
Aktuálními oblastmi, které je třeba řešit, je boj proti terorismu, organizovanému zločinu a obchodování s drogami. Poptávanými produkty jsou například drony či systémy prevence podvodů. S ohledem na nárůst využívání technologií a internetu je důležitou součástí kybernetická ochrana, která dosud není tolik rozvinutá. Vzhledem k faktu, že země nemá rozvinuté zpravodajské služby, poptávaná jsou řešení, která se adaptují a spolupracují se zpravodajskými systémy jiných zemí. Dalšími důležitými tématy jsou ochrana před přírodními katastrofami a biologickými hrozbami. V hledáčku jsou též ochranná opatření pro kritickou infrastrukturu, jako jsou elektrárny a továrny.
Návštěva zástupců leteckého velení Uruguaye přinesla zajímavé poznatky i navštíveným českým firmám, a to především ohledně potřeby v oblasti radarového pokrytí a plánovaných tendrů. Uruguayské straně byla nabídnuta i možnost účasti vojenských pilotů na týdenním programu v českém výcvikovém centru. Tuto nabídku bude nyní uruguayské velitelství vážně zvažovat. Zajímavým podnětem je i potencionální výměna zkušeností s ohledem na nadcházející účast uruguayské armády na mírové misi v Mali, se kterou má česká armáda bohaté zkušenosti.