español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Buenos Aires
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Upozornění na platební neschopnost argentinských firem

Velvyslanectví ČR v Buenos Aires upozorňuje na množící se případy zahraničních dodavatelů, kteří od argentinských firem nedostávají za své zboží a služby zaplaceno. V naprosté většině případů se nejedná o podvodný úmysl, ale o administrativní překážky, kterými vláda řeší nedostatek deviz na úhradu importů. Nejhorší je situace v oblasti služeb, kde jsou zaznamenány případy až ročního zpoždění plateb. Extrémně složitá situace potrvá přinejmenším do nástupu nové vlády v prosinci 2023, ale velmi pravděpodobně i v roce 2024.
 

Prozatím trochu stranou od pozornosti světových médií prožívá Argentina jednu ze svých největších ekonomických krizí v historii. Ta má mimo jiné za důsledek fakticky platební neschopnost argentinských firem. Argentinská vláda v současnosti využívá administrativně náročný a nepříliš průhledný systém žádostí o povolení k importu, tzv. SIRA. V případě dovozu zboží musí být SIRA schválena do 90 dní od podání žádosti. Pokud během 90 dní žadatel neobdrží stanovisko, je SIRA automaticky považována za zamítnutou a je třeba podat žádost novou. V případě kladného stanoviska má argentinská centrální banka dalších 90 dní na vyplacení deviz (typicky USD). Od podání žádosti SIRA do zaplacení je tak třeba počítat s lhůtou 180 dní. Existují výjimky, jako jsou potraviny, základní materiál, zdravotnické pomůcky apod., které jsou schvalovány dříve. Naopak luxusní zboží může být schvalováno až rok. Žádosti SIRA jsou v pořadí schvalovány těmito úřady: AFIP (finanční úřad), Secretaría de Comercio a případně odborná ministerstva dle druhu importovaného zboží.

Firmám nejsou k dispozici žádná kritéria, podle jakých jsou SIRA schvalovány, resp. který druh zboží či jaké firmy mají přednost. Vše závisí na rozhodnutí zaměstnanců na Secretaría de Comercio.

Ještě komplikovanější je situace v oblasti služeb. Z čistě administrativních důvodů neumí finanční správa pracovat s termíny nastavenými legislativou. Dochází tak k neúměrným prodlevám v platbách i v případě, kdy byla SIRA již schválena. Jsou zaznamenány případy firem, které již na platbu za služby čekají více než rok.

Velvyslanectví v ČR v Buenos Aires situaci monitoruje. Českým firmám s obchodními vztahy s Argentinou lze doporučit, aby se s argentinskými protějšky domluvily na financování přes jinou  zemi, nebo aby se obrnily trpělivostí. Neschopnost plateb je ve většině případů způsobeno administrativními překážkami, nikoliv podvodným úmyslem firem. Tato situace bude v Argentině trvat minimálně do nástupu nové vlády v prosinci 2023. V závislosti na výsledku prezidentských a parlamentních voleb však obdobné obtíže můžeme očekávat i v roce 2024.  

Radek Hovorka, diplomat Velvyslanectví ČR v Buenos Aires