español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: TheDigitalArtist @Pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Potravinářskému průmyslu v Argentině scházejí moderní výrobní technologie

Potravinářský průmysl je jedním z nejvýznamnějších odvětví argentinské ekonomiky, země je třetím největším vývozcem potravin na světě. Mezi nejdůležitější produkty patří obiloviny, olejniny, maso a mléčné výrobky. Argentina je jedním z předních světových producentů a vývozců sóji, kukuřice a pšenice. Firmy však v tomto segmentu čelí značným výzvám, např. technologickým, logistickým či administrativním. Příležitostmi pro české firmy jsou vstupy, které nejsou vyráběny lokálně, jako jsou přísady a enzymy pro nápojový a pekařský průmysl. Zapotřebí jsou zejména moderní výrobní technologie. 

Argentina se rozkládá na ploše téměř 280 milionů hektarů, z nichž 180 milionů je zcela věnováno zemědělské produkci. Vzhledem ke své rozlehlé zeměpisné oblasti a velké rozmanitosti podnebí -od subtropických až po chladné teploty - má tato země jeden z nejbohatších ekosystémů na světě, a jedná se tak o ideální místo pro produkci vysoce kvalitních potravin. Velikost území však přináší i úskalí. Jednou z výzev je pomalá a drahá logistika, silnice jsou v mnoha zemědělsky produktivních regionech ve špatném stavu. Zároveň je v přístavech a logistických centrech omezená skladovací kapacita. Firmy musejí dodržovat přísné regulační požadavky státních agentur SENASA a ANMAT. 

V Argentině existuje stále nízká adopce vyspělých technologií.  Mnoho malých a středních výrobních podniků nemá moderní zařízení na zpracování a balení, což snižuje kvalitu a konkurenceschopnost jejich produktů. To vytváří příležitost pro export strojů a strojních zařízení pro optimalizaci výrobních procesů, ačkoliv administrativní překážky a chronicky problematická makroekonomická situace, projevující se mimo jiné nedostatkem deviz, tyto importy ztěžují. Např. v případě zpracování mléka existuje poptávka po pokročilých technologiích pasterizace, balení a výroby kvalitních sýrů. Podobně by mohla být pro argentinský trh zajímavé řešení linek na výrobu mražených potravin a robotická řešení pro klasifikaci, balení a označování produktů.

Ve snaze zmírnit problémy související s klimatickou změnou se vláda snaží podporovat osvědčené zemědělské postupy, jako je střídání plodin a budování zavlažovacích kanálů, a zároveň řeší výzvy spojené s distribucí vody a jejím hospodařením. Vzhledem k významu potravinářského odvětví budou tyto snahy pravděpodobně časem nabývat na intenzitě. Kromě toho existují mezery v používání udržitelných technologických procesů. Kvůli chybějící infrastruktuře pro skladování a distribuci v chladících zařízeních je pro argentinský potravinářský průmysl typická vysoká míra plýtvání, zejména u ovoce, zeleniny a masa. V průměru se musí zlikvidovat okolo 15 %  vyprodukovaných potravin. 

Radek Hovorka, Velvyslanectví ČR v Buenos Aires