español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SpencerWing @Pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obchodování s nemovitostmi v Uruguayi je příležitostí pro zkušenější investory

Saturace trhu  nemovitostí v Evropě spolu se současnou celosvětovou mírou inflace vede investory k otázce, zda se nepoohlédnout po příležitostech v zámoří. Řešení může nabídnout Uruguay. Země se vyznačuje stabilním a transparentním prostředím pro investice. Vlády bez ohledu na politickou orientaci mají odhodlání provádět potřebné reformy, modernizace země je hlavní prioritou. Ekonomická a politická stabilita láká k usídlení firmy i občany z celého regionu, nejvíce ze sužované Argentiny.  

Sektor nemovitostí v Uruguayi zaznamenal v posledních letech velký nárůst poptávky, a to ani ne tak kvůli demografickému nárůstu, ale hlavně z důvodu narůstajícího počtu turistů a migračnímu toku směřujícího převážně z ekonomicky zdecimované Argentiny. Argentinští občané měli v roce 2022 na svědomí 13 % nemovitostních investic v Uruguayi.  Boom zaznamenává především jižní pobřeží (okolí města Punta del Este) a oblast okolo hlavního města Montevideo. Měna i ceny jsou stabilní, uruguayské peso oproti dolaru poslední tři roky dokonce mírně posiluje, což umožňuje vytvořit si reálný investiční plán. Ve zdejší vysoce dolarizované ekonomice se nemovitosti obvykle prodávají v této cizí měně, ale stavební náklady (práce a materiál)  se naceňují v uruguayském pesu. Do karet hraje i nejnižší míra korupce na kontinentu a dobrá bezpečnostní situace. 

V Uruguayi jsou investice zákonem prohlášeny za předmět národního zájmu, takže nedochází k diskriminaci zahraničních investorů. Oproti sousední Argentině zde například neplatí omezení pro repatriaci zisků. Úlevy pro stavební projekty velkého rozsahu jsou popsány ve vyhlášce 316/020 z listopadu 2020. Jedná především o osvobození od daně z dovozu zařízení, strojů a materiálů pro stavební práce a movitých věcí pro běžné použití, daně z nemovitosti po dobu 8 - 10 let a vrácení DPH. Daňové úlevy pro stavební projekty v oblasti cestovního ruchu a hotelnictví jsou obsaženy ve vyhláškách 175/003 a 404/010. 

V hlavním městě Montevideu činila na konci roku 2022 průměrná cena za metr čtvereční obytné plochy 3 054 USD. Ve vyhledávaných částech země je stále velký dostatek nemovitostí, mnoho nových developerských projektů je v realizaci, a to ve všech segmentech.  Např. v letovisku Punta del Este bylo za posledních šest let požádáno o stavební povolení na 2,85 milionu metrů čtverečních, z nichž přibližně 2 miliony metrů čtverečních již bylo dokončeno. Časté jsou i investice do nemovitostí nad 500 000 USD, aby kupci získali daňovou rezidenci. Podle odhadů expertů roční dolarový výnos dosahuje na přelomu let 2022 a 2023 přibližně 5 %. I v roce 2023 se očekává dynamický vývoj na trhu s nemovitostmi, protože investice do této oblasti jsou i nadále jedny z nejdostupnějších, nejatraktivnějších a nejstabilnějších.

Radek Hovorka, diplomat Velvyslanectví ČR v Buenos Aires