Sto let výročí budovy velvyslanectví – debata historiků
27.06.2022 / 15:48 | Aktualizováno: 29.11.2023 / 16:09
Debata českých a maďarských historiků, kterou se uskutečnila 22. června 2022, potvrdila velký zájem o názory historiků na společná témata minulého století.
České velvyslanectví a České centrum zorganizovaly v den, kdy před sto lety první československý velvyslanec v Maďarsku Hugo Vavrečka podepsal kupní smlouvu na sídlo velvyslanectví, debatu s dvojicí českých a maďarských historiků, simultánně maďarsko-česky tlumočenou. Diskusi moderoval novinář Robert Svoboda. Čtyři panelisté se věnovali těmto tématům, a to jak svými vstupními příspěvky, tak v diskusi s moderátorem a publikem:
- Andrej Tóth, český historik a hungarista, VŠE – vztahy mezi Československem a Maďarskem mezi světovými válkami;
- Dániel Miklós, maďarský historik, Univerzita Loránda Eötvöse – útěky Čechů a Slováků přes Maďarsko na začátku druhé světové války;
- Eva Irmanová, česká historička a hungaristka, Historický ústav Akademie věd, Fakulta sociálních věd UK - rok 1968 a vztahy Dubčeka a Kádára;
- György Varga – bývalý maďarský velvyslanec v Československu a Česku, překladatel děl Václava Havla – revoluční rok 1989.
Po asi hodinové úvodní části následovala hodinová diskuse, která odrážela jak zajímavost debaty a úvodních příspěvků, tak velkou a dlouhodobě neuspokojenou poptávku po podobných diskusích. Jako doprovodný materiál připravili organizátoři brožurku v maďarštině a češtině o historii sídla českého velvyslanectví, nazvanou České velvyslanectví vypráví svůj příběh. Její digitální verze je k dispozici zde a tištěná ve veřejně přístupných prostorách Zastupitelského úřadu i Českého centra. Čtenáři se v ní dočtou mj. o různých vlastnících původně šlechtického sídla, hrdinství otce a syna Zimových, kteří v domě, již kontrolovaném nacistickou správou, ukryli židovské spoluobčany či o českých diplomatech, kteří v době války přešli do odboje.
Po debatě následovala číše vína.
Zde si můžete poslechnout audionahrávku debaty. (Nahrávka je stereo, čeština je vlevo. U přehrávače VLC media Player při spuštění nahrávky v češtině po otevření souboru vyberte z lišty nabídek „zvuk“ – „režim stereo“ – „vlevo“)