Evropské hlavní město kultury Plzeň se představilo v Budapešti
25.03.2015 / 14:34 | Aktualizováno: 05.02.2018 / 15:40
Zastoupení EU v Budapešti ve spolupráci s redaktorkou a moderátorkou Olgou Szederkényi, Velvyslanectvím České republiky, Českým Centrem a lektorátem češtiny na budapešťské universitě ELTE připravilo pro maďarské publikum v Domě EU besedu o České republice a především o městě Plzni, evropském městě kultury 2015.
O tom, jak se evropské hlavní město kultury Plzeň 2015 chce zaměřit na typická a zároveň ne dostatečně objevená témata západních Čech jako je např. industriální dědictví, umění v krajině a barokní památky, a také o tom, že nezapomene ani na menšiny a obyvatele všech národnostních i věkových kategorií, měli účastníci možnost seznámit se na besedě, kterou pro ně připravilo zastoupení EU v Budapešti.
Prostřednictvím volného vyprávění Roberta Gála z Českého Centra, rady- vyslance Milana Peprníka z Velvyslanectví České republiky a Zuzany Muchové, české lektorky na universitě ELTE v Budapešti, promítání filmu, ale také díky Jenőmu Martonu, který již v krátké době představí v Budapešti novou knihu o Českém Krumlově a ochutnávce plzeňských specialit bylo město Plzeň prezentováno také jako známé průmyslové a pivovarnické město, kde se v továrních halách Škodovky vyrábějí dopravní prostředky a průmyslové stroje a na druhé straně této krajské metropole se pak vaří známá piva Prazdroj a Gambrinus. Hovořilo se i o kulturním významu města, ve kterém se nachází významné kulturní instituce, včetně divadla J. K. Tyla, budované ještě v časech Rakouska-Uherska, ale také o školství a sportu, přičemž se nezapomnělo ani na slavné plzeňské rodáky.