
Česko-německý inovační den v Dolních Břežanech (21. 11. 2016)
23.11.2016 / 17:14 | Aktualizováno: 24.11.2016 / 09:16
Dne 21. listopadu 2016 se ve vědecko- technologickém klastru STAR v Dolních Břežanech, kde mj. sídlí výzkumné instituty BIOCEV (Biotechnologické a biomedicínské centrum
Akademie věd a Univerzity Karlovy), Eli Beamlines (Extreme Light Infrastructure, laserové centrum) a HiLASE (lasery a laserové systémy), uskutečnil „Česko-německý inovační den“.
V jeho rámci německé výzkumné organizace, jako např. Max–Planck–Innovations a Fraunhofer Gesellschaft, úspěšné klastry a firmy představily své zkušenosti s rozvojem inovativních sítí a struktur, aplikovaným výzkumem a vědeckým transferem a zkušenosti a diskutovali potenciál česko–německé spolupráce. Nad Česko-německým inovačním dnem převzal záštitu J. E. pan Dr. Arndt Freiherr Freytag, velvyslanec Spolkové republiky Německo v ČR, a T. J. Podivínský, velvyslanec České republiky v SRN. Zastupitelský úřad v Berlíně se rovněž podílel na organizaci konference.
Náměstek vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace p. A. Marks, velvyslanec T. J. Podivínský i zástupkyně velvyslance SRN paní Ch. Markert ve svých úvodních projevech vyzdvihli význam strategického dialogu a prioritu aplikovaného výzkumu a německých zkušeností pro ČR, úzkou spolupráci zejm. s Bavorskem a Saskem a konkrétní aktivity, jako např. sérii konferencí k výzkumné infrastruktuře, kterou organizuje MŠMT a spolkové ministerstvo pro vzdělání a výzkum (BMBF) nebo Česko-německý den Fraunhoferovy společnosti, který organizovalo německé velvyslanectví v Praze v říjnu t. r.
Velvyslanec Podivínský rovněž nabídl účastníkům podporu českých zastupitelských úřadů v SRN – informační servis, zprostředkování kontaktů a projekty ekonomické diplomacie.
Odborné prezentace jsou k dispozici na: http://bit.ly/GCIDay_STAR
Autor: Tomáš Ehler, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v SRN