
Návštěva poslanců Výboru pro vzdělávání v Pirně a Berlíně
21.09.2023 / 17:53 | Aktualizováno: 21.09.2023 / 18:04
Delegace Výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR přicestovala ve dnech 19. – 22. září 2023 na návštěvu Německa. Cesta byla tematicky zaměřena jednak na otázky vysokých škol, jejich financování a plánovaných reforem a také na oblast regionálních, základních a středních škol.
Prvním programovým bodem cesty byla návštěva Binacionálního bilingvního gymnázia Friedricha Schillera v saské Pirně. V Berlíně měla delegace termín na ZÚ ČR s velvyslancem Tomášem Kafkou a pracovní jednání na Humboldtově univerzitě, s berlínským státním tajemníkem pro vědu Henrym Marxem a v partnerském výboru pro vzdělávání Spolkového sněmu. Poté delegace odcestovala do Mnichova a Řezna.
Na Binacionálním gymnáziu Friedricha Schillera v Pirně delegaci v doprovodu GK Markéty Meissnerové a kulturní attaché Lydie Holinkové dne 19. září uvítal koordinátor českého programu dr. Tomáš Křenek a ředitel gymnázia dr. Kristian Raum, kteří prezentovali program pro české žáky a požádali o jeho propagaci v ČR. Následovala prohlídka gymnázia a venkovního areálu a návštěva internátu pro české žáky v centru města. Setkání s českými žáky do velké míry potvrdilo spokojenost českých žáků se s pobytem na gymnáziu i spokojenost učitelského sboru a vedení školy s českým programem.
Na Velvyslanectví ČR v Berlíně následně delegace hovořila s velvyslancem Tomášem Kafkou o česko-německých vztazích a zajímala se o aktuální témata německé politické scény, především migraci a postoj k válce na Ukrajině.
Dne 20. září 2023 delegace navštívila Humboldtovu univerzitu v Berlíně, kde byla přijata prof. Stefanem Kipfem, děkanem Fakulty klasické filologie a prof. Rolandem Meyerem, ředitelem Ústavu slavistiky a hungarologie. O otázkách financování a rozpočtu hovořil viceprezident Niels Helle-Meyer, proces získávání profesur objasnil Daniel Schaan z odboru Strategického managementu. Paní Sabine Meurerová představila téma plánovaných vysokoškolských reforem.
Během přijetí u berlínského státního tajemníka /náměstka/ pro vědu dr. Henryho Marxe z berlínského Senátu pro vědu, zdraví a sociální péči bylo diskutováno především financování vědy a výzkumu v Berlíně. Delegace se zajímala i o proces vzdělávání učitelů a řešení aktuálního nedostatku učitelů na všech typech škol.
Vrcholem berlínského programu byla návštěva partnerského Výboru pro vzdělání, výzkum a technologie Spolkového sněmu. Po prohlídce historické budovy Říšského sněmu a moderní stavby Paul-Löbe-Haus se sídly výborů a kanceláří následovala diskuze s partnerským výborem k aktuálním problémům ve školství.