srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Martin Krystyník
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Česká vodohospodářská mise v Srbsku

Velvyslanectví České republiky v Bělehradě mělo v rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED), možnost zorganizovat podnikatelskou misi českých firem z oblasti vodohospodářství. České firmy do Srbska zavítaly na začátku posledního květnového týdne tohoto roku a v rámci své cesty měly možnost představit řešení srbským partnerům v Bělehradě, Niši a Kanjiži.

Prezentační akci v Bělehradě otevřel velvyslanec Jan Bondy, po kterém následovaly vystoupení náměstků Dušana Čarkiće z ministerstva životního prostředí a Dušana Radonjiće z ministerstva stavebnictví a infrastruktury. V rámci nich bylo poukázáno na to, že v Srbsku má nyní přístup k pitné vodě cca 87% obyvatelstva, k nimž se tato voda dostává pomocí vodovodní sítě dlouhé přes 50.000 km. Co se odpadních vod týče, stojí za zmínku poukázat na to, že 62,1% místní populace je napojeno na kanalizaci (18 681 km), ale jen cca 20% do kanalizace svedených vod je dále čištěno (1,6% primárně, 11,7% sekundárně, 7,1% terciálně).

Díky přístupovému procesu do EU je ale Srbsko vázáno povinnostmi vedoucími k vylepšení a rozšíření své kanalizační sítě i množství fungujících čistíren odpadních vod. Srbská administrativa zde hovoří o částce až 4,3 mld. EUR, které je potřeba, aby došlo ke splnění požadavků vycházejících z relevantních EU acquis spojených s odpadními vodami. Dalších 1,5 mld. EUR je poté nutných ve spojitosti s pitnou vodou. Finanční zdroje pro tyto projekty mohou jít z několika směrů – státní rozpočet, předvstupní pomoc EU – IPA, nástroje WBIF, půjčky od bank a finančních institucí (EBRD, KfW, a další), bilaterálních donorů či PPP projektů.

Tato čísla byla doplněna analýzou organizace NALED (sponzorováno světovou bankou) ze strany Sanji Kněžević Mitrović, která upozornila na to, že v současnosti je v Srbsku plánována výstavba 140 čistíren odpadních vod (celkově ale třeba až 350 ČOV). Odhady NALED na potřebné investice se od odhadů srbské administrativy příliš neliší. 

Česká strana srbským partnerům, především z řad municipálních podniků, nabídla řešení od 6 firem, které reagovaly na již dříve zmíněné existující potřeby. Apator Powogaz nabídl své aparáty na měření průtoku vody, Asio ČOV - především do 10.000 ekvivalentních obyvatel, Boson unikátní technologii pro čištění pitné vody nepotřebující žádné chemické přísady a GESS-CZ funkční šneková čerpadla a turbíny. Následoval EUTIT s odolnými kachličkami z čediče – firma přitom nabízí nejen odolná řešení do kanalizačních sítí, ale také designové kachličky do interiéru. Zikmund Electronis, jehož zástupce Dušan Mihaljlović představil technologii na inspekci vodovodní sítě. Všechny prezentace pro partnery navíc začínaly představením Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky (SOVAK) a jejich aktivit a členů.

Kromě prezentačních akcí v rámci mise došlo i na exkurze do úpravny pitné vody ve městě Niš a ČOV v Kanjiži. Teoretická část mise tak byla doplněna praktickými poznatky. V Srbsku existuje potenciál pro české výrobky. Důležité je při jednání s místními partnery myslet i na financování a být připraven na spolupráci s místním partnerem, který při jednání se srbskou administrativou často zásadním hráčem. Na české firmy se v Srbsku opět těšíme na tradičním Sajamu Voda.

Pavel Daněk

Ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Bělehradě

Galerie


Česká vodohospodářská delegace v Srbsku / Češka vodoprivredna delegacija u Srbiji