česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Žádost o vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství v souvislosti se sňatkem v ČLR

Na příslušném čínském matričním úřadě si zjistěte, jaké doklady budou k registraci Vašeho manželství s občanem / občankou Číny požadovat. Pokud bude jedním z dokladů také prokázání právní způsobilosti, v tomto článku naleznete informace, jak o něj požádat.

V případě, že hodláte uzavřít sňatek s občanem / občankou Číny v ČLR, předem se informujte přímo na příslušném čínském matričním úřadě o veškerých náležitostech tohoto úkonu. Nezapomeňte se také informovat o požadované platnosti předkládaných dokumentů.

O vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství lze požádat osobně na našem velvyslanectví v Pekingu po telefonické domluvě. Zastupitelský úřad žádost postupuje příslušnému úřadu v ČR, kterým je matrika dle místa Vašeho (posledního) trvalého bydliště. Vyřízení žádosti trvá přibližně 1 -2 měsíce od jejího podání a pokud si požádáte také o vyšší ověření (Apostille) na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, pak i déle. Originál vydaného vysvědčení je obvykle nutné také přeložit do čínštiny.

K podání žádosti o vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství je třeba předložit:

Vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství, které potvrzuje, že český snoubenec/snoubenka je svobodný/á a může uzavřít sňatek, vydává na žádost občana matriční úřad podle místa trvalého pobytu, popřípadě posledního trvalého pobytu občana na území ČR před odchodem do ciziny, a pokud takový pobyt nikdy neměl, Úřad městské části Praha 1.

Aby mohly být české doklady (např. rodný list a vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření sňatku) uznány v ČLR, musí být ověřeny Ministerstvem zahraničních věcí ČR (od 7. 11. 2023 apostilní doložkou) a úředně přeloženy do čínštiny.

přílohy

form_vysvedceni_snatek 21 KB PDF (Acrobat dokument) 26.11.2012

form_prohlaseni_obcanstvi 24 KB PDF (Acrobat dokument) 26.11.2012