Nerostné bohatsví Iráku (bez uhlovodíků)
28.11.2024 / 14:33 | Aktualizováno: 28.11.2024 / 14:56
Irák má rozmanité kovové a nekovové nerostné zdroje na většině svého území. Kromě ropy a zemního plynu jsou za nejvýznamnější nerostné zdroje Iráku označovány fosfáty, síra, křemičitý písek, bauxit, jílové minerály, sedimentární železo, vápenec, sádrovec a sůl.
Ložiska fosfátů se nacházejí hlavně v provincii Anbar v západním Iráku. Fosfáty se používají především k výrobě hnojiv. Irák má údajně druhé největší zásoby na světě (okolo 9 % světových zásob). Také síra zaujímá významné postavení mezi Iráckými nerosty, protože Irák je jedním z nejvýznamnějších producentů síry na světě. Hlavní sirný důl se nachází v oblasti Mishraq, jižně od Mosulu. Síra se používá v různých průmyslových odvětvích, zejména při výrobě hnojiv a chemikálií.
Irák má také rozsáhlé zdroje křemičitého písku. Vápenec a dolomit jsou považovány za základní suroviny ve stavebnictví (fasády, dlážba a cementárny). Bauxit je hliníková ruda. Nachází se v podpovrchových vrstvách v západní poušti Iráku. Ložiska soli se nacházejí v různých oblastech Iráku (např. v západních a severních oblastech). Ložiska různých sulfidických minerálů, včetně olova, zinku, železa, mědi a dalších, jsou rozšířena v severním a severovýchodním Iráku, v sousedství pohoří Zargros a Taurus.
Irák má obrovské zásoby ropy a zemního plynu, takže je jedním z největších světových producentů a vývozců ropy (o ropě a plynu pojednáváme v samostatných kapitolách).
Okrajově se v Iráku nalézá uran. Některé zdroje uvádějí, že v minulosti (1988-1998) byl v Iráku důl v lokalitě Abu Skhair (tj. jižně od města Najaf) nebo že se uranová ruda získávala při těžbě a zpracování fosfátů v lokalitě Al-Qaim (na severu u hranic se Sýrií).
Celkově je potřeba říct, že sektor těžby nerostných surovin v Iráku čelí různým výzvám, včetně politické nestability, bezpečnostních obav a omezením infrastruktury. Irák má potenciál dále rozvíjet sektor nerostných zdrojů a tím také diverzifikovat svou ekonomiku mimo ropu a plyn.
Z informací tisku a z odborných publikací připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., vedoucí oddělení obchodu a rozvojové spolupráce, Velvyslanectví ČR v Bagdádu