Mali – první těžba zemního vodíku na světě
04.01.2018 / 10:23 | Aktualizováno: 04.08.2019 / 19:20
Díky unikátní geologické stavbě je první prakticky využitelné ložisko zemního vodíku na světě v Mali a zásobuje vodíkem místní elektrárnu.
Dle posledního hodnocení malijské těžební společnosti Pétroma je za velmi slibné považováno naleziště zemního vodíku v lokalitě Bourakébougou, cca 60 km severozápadně od Bamaka, hlavního města Mali. Není to první případ výskytu přírodního vodíku ve světě, ale zřejmě první prakticky využité ložisko. U jiných nálezů, například na dně oceánů či v USA nebo v Rusku, se údajně zatím jednalo pouze o netěžitelné výpary, kdežto v Mali je to skutečné ložisko využitelné čerpáním z vrtů. Zvláštní geologická stavba toto ložisko dostatečně utěsnila a zabránila vyprchání vysoce těkavého vodíku k povrchu, což překvapilo odborníky i vědce.
Uvedené ložisko bylo náhodně objeveno již v roce 1987 při navrtávání vodních pramenů, ale vrt byl tehdy zabetonován. Po rozsáhlejším geologickém průzkumu se na jeho využití začalo pracovat v roce 2012. Složení těženého plynu je 98 % vodíku a 2 % metanu. Nyní už je v provozu experimentální elektrárna, která v přilehlé obci zásobuje proudem veřejná místa a některé domácnosti.
Václav Žilka, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR Alžír