Volby do Poslanecké sněmovny PČR ve dnech 25. a 26. října 2013 v Bamaku
20.10.2013 / 15:45 | Aktualizováno: 10.02.2015 / 12:26
Ve dnech 25. a 26. října 2013 budou mít čeští občané možnost vykonat právo volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volební místnost bude otevřena také v hlavním městě Mali v Bamaku. Účastnit se jich mohou občané České republiky zapsaní na zvláštním seznamu voličů vedeném na Konzulráním jednatelství v Bamaku, anebo ti, kteří předloží voličský průkaz.
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se v Mali budou konat v pátek dne 25. října 2013 (od 12:00 do 22:00 hodin) a v sobotu dne 26. října 2013 (od 8:00 do 12:00 hodin).
Průběh hlasování
Při samotném aktu hlasování volič po příchodu do volební místnosti prokáže svou totožnost a státní občanství České republiky a pokud není zapsán ve zvláštním seznamu voličů, předloží i voličský průkaz.
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky vyhlásil prezident České republiky svým rozhodnutím publikovaným ve Sbírce zákonů pod č. 266/2013 Sb., v částce 102, která byla rozeslána dne 28. srpna 2013. Voličem je státní občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let.
Voliči v zahraničí volí kandidáty ze Středočeského kraje, který byl dne 30. srpna 2013 určen losem Státní volební komisí jako volební kraj, pod který jsou podřazeny všechny zvláštní volební okrsky. Volebními dny jsou čtvrtek 24. října 2013, pátek 25. října 2013 a sobota 26. října 2013 podle ustanovení § 1 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Volební místnost
Ve volební místnosti budou na viditelném místě vyvěšeny vzory hlasovacích lístků označené nápisem „VZOR“, dále prohlášení kandidáta o vzdání se kandidatury nebo odvolání kandidátů; pokud byla doručena do 48 hodin před zahájením volby, při zjišťování výsledků volby se k hlasům odevzdaným pro takového kandidáta nepřihlíží; dále i případná informace o zřejmých tiskových chybách na hlasovacích lístcích s uvedením správného údaje. Volební místnost musí být pro každý zvláštní volební okrsek rovněž vybavena zákonem č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, který musí být voličům na jejich žádost zapůjčen k nahlédnutí.
Prokázání totožnosti a státního občanství
Volič po příchodu do volební místnosti prokáže zvláštní okrskové volební komisi svou totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem, nebo platným cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem České republiky anebo cestovním průkazem. Voliči, který tak neučiní, nebude hlasování umožněno. Je tedy nezbytné, aby volič měl u sebe potřebné doklady.
Volič, který se dostavil do volební místnosti s voličským průkazem, je povinen tento průkaz odevzdat zvláštní okrskové volební komisi; ta jej přiloží k výpisu ze zvláštního seznamu voličů. Voličský průkaz opravňuje k zápisu do výpisu ze zvláštního seznamu voličů ve dnech voleb v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, popřípadě zvláštním volebním okrsku vytvořeném při zastupitelském nebo konzulárním úřadě České republiky v zahraničí.
Po záznamu ve výpisu ze zvláštního seznamu voličů obdrží volič od zvláštní okrskové volební komise prázdnou úřední obálku opatřenou úředním razítkem příslušného zastupitelského nebo konzulárního úřadu a hlasovací lístky.
Hlasovací lístky
Hlasovací lístek se tiskne samostatně pro každou politickou stranu, politické hnutí a koalici. Na každém hlasovacím lístku je uvedeno číslo určené losem. Hlasovací lístky týchž politických stran, politických hnutí a koalic musí být ve všech volebních krajích označeny stejným vylosovaným číslem. Pokud některá politická strana, politické hnutí nebo koalice nepodaly kandidátní listinu ve všech volebních krajích, zůstane v daném volebním kraji toto číslo neobsazeno. Vzhledem k tomu nemusí hlasovací lístky, které volič obdržel, tvořit úplnou nepřerušenou číselnou řadu a sada hlasovacích lístků tak nemusí obsahovat všechna čísla.
Na hlasovacím lístku těch politických stran, politických hnutí a koalic, u kterých bylo při registraci rozhodnuto o škrtnutí kandidáta, zůstává pořadové číslo na hlasovacím lístku, původně určené pro tohoto kandidáta, neobsazené.
Hlasovací lístky pro Středočeský volební kraj jsou opatřeny otiskem razítka Krajského úřadu Středočeského kraje.
Volební kraj Středočeský
Název politické strany / politického hnutí |
Aktiv nezávislých občanů |
ANO 2011 |
Česká pirátská strana |
Česká strana sociálně demokratická |
Dělnická strana sociální spravedlnosti |
HLAVU VZHŮRU - volební blok |
Komunistická strana Čech a Moravy |
Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska) |
Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová |
LEV 21 - Národní socialisté |
Občanská demokratická strana |
politické hnutí Změna |
Romská demokratická strana |
Strana Práv Občanů ZEMANOVCI |
Strana zelených |
Strana soukromníků České republiky |
Strana svobodných občanů |
Suverenita - Strana zdravého rozumu |
TOP 09 |
Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury |
Úprava hlasovacího lístku
Volič, který hlasuje ve zvláštním volebním okrsku, obdrží hlasovací lístky ve volební místnosti.
Po obdržení úřední obálky a hlasovacích lístků, vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. V případě, že se volič neodebere do tohoto prostoru, nebude mu hlasování umožněno.
V prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků volič vloží do úřední obálky jeden hlasovací lístek té politické strany, politického hnutí či koalice, pro niž se rozhodl hlasovat. Tím volič dává hlas ve prospěch vybrané politické strany, politického hnutí nebo koalice. Zároveň může volič na hlasovacím lístku vybrané politické strany, politického hnutí, koalice zakroužkováním pořadového čísla nejvýš u 4 kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné písemné úpravy hlasovacího lístku nemají na posuzování hlasovacího lístku vliv.
Ve prospěch politické strany, politického hnutí nebo koalice se počítají i takové hlasovací lístky, na nichž jsou jména kandidátů škrtnuta, změněna nebo dopsána. K takovým úpravám se nepřihlíží. Pokud volič dal na hlasovacím lístku přednostní hlas více než 4 kandidátům, počítá se takový hlasovací lístek ve prospěch politické strany, politického hnutí nebo koalice, k přednostním hlasům se však nepřihlíží.
Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise nebo které nejsou vytištěné nebo rozmnožené zastupitelským úřadem, hlasovací lístky, které jsou přetržené, a hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky. Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje. Hlas voliče je neplatný, je-li v úřední obálce několik hlasovacích lístků.
Způsob hlasování
Po opuštění prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků vloží volič úřední obálku s hlasovacím lístkem před zvláštní okrskovou volební komisí do volební schránky.
Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné. S voličem, který nemůže sám upravit hlasovací lístek pro tělesnou vadu anebo nemůže číst nebo psát, může být v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků přítomen jiný volič, nikoliv však člen zvláštní okrskové volební komise, a hlasovací lístek za něho upravit, vložit do úřední obálky, popřípadě i úřední obálku vložit do volební schránky.
Mimo území České republiky nelze hlasovat do přenosné volební schránky.
Jména a příjmení kandidátů jednotlivých politických stran a hnutí zaregistrovaných ve Středočeském kraji
Voliči v zahraničí v letošních volbách do PS P ČR volí kandidáty ze Středočeského kraje.