Velvyslanec Mikeš navštívil nové muzeum v Addis Abebě
26.08.2020 / 16:39 | Aktualizováno: 28.10.2020 / 11:04
Velvyslanec Pavel Mikeš navštívil 13. srpna 2020 Bilalul Habeshi Community Museum. Během návštěvy se seznámil s expozicí věnovanou historii islámu v Etiopii. Expozice byla připravena dr. Hassenem Saidem, který vystudoval v Československu obor archeologie a nyní pracuje jako vědecký pracovník Institutu etiopských studií při Addisabebské univerzitě (Institute of Ethiopian Studies, Addis Ababa University).
Muzeum seznamuje s historií islámu v Etiopii. Muzeum představuje jak stavební památky, zejména mešity v severní Šewě a v jižním Wollo, tak vzácné rukopisy, studijní pomůcky, oděvy, mince. Seznamuje i s osobní historií islámských učenců a vládců v Etiopii.
Etiopie se stala po Arábii druhou zemí na světě, kam se rozšířil islám. Je tak významnou zemí nejen pro křesťanství, ale pro islám. Pokud jde o křesťanství, je Etiopie všeobecně pokládána za jednu z prvních třech zemí na světě, kde se křesťanství stalo státním náboženstvím spolu s Arménií a Gruzií. Aksumský (etiopský) císař přijal křesťanství okolo roku 333.
První muslimové přišli do Etiopie během První Hidžry v roce 613 nebo 615 jako uprchlíci před pronásledováním v tehdy ještě pohanské Mecce. Byli dobře přijati tehdejším křesťanským vládcem Aksumu a strávili v zemi několik let. Když na dvůr aksumského křesťanského císaře dorazili představitelé Mekky a požadovali vydání muslimských uprchlíků, císař to odmítl. Od té doby se traduje zvláštní vztah muslimů a křesťanů v Etiopii.
Dnes je počet ortodoxních křesťanů a muslimů v zemi zhruba stejný. Obě náboženské komunity spolu žijí nejen v těsném sousedství, ale často příslušníci jedné rodiny zastávají různá náboženství. Příkladem může být i osoba etiopského premiéra dr. Abiye Ahmeda, jehož otec byl muslim, matka ortodoxní křesťanka a premiér sám je protestantem.
Muzeum je pojmenováno po Bilálovi ibn Rabáhovi al Habaším, který žil v Mecce v době vzniku islámu, a po matce byl Etiopan (proto přívlastek al Habaší). Bilál ibn Rabáh se narodil v Mecce roku 580, pocházel z rodiny otroků, byl jedním z prvních muslimů a díky své píli a svému vynikajícímu hlasu se stal prvním muezzinem.
V roce 1874 o něm Edward Wilmot Blyden, americký zakladatel panafrikanismu a pozdější liberijský politik, prohlásil: „Výmluvný azzan neboli svolávání k modlitbě, který dodnes volá v tutéž hodinu milióny příslušníků lidské rasy k jejich povinnostem, byl poprvé vysloven černochem, jenž se jmenoval Bilál a kterého Mohammed na základě svého vidění jmenoval prvním muezzinem.“