Vukovar má zájem o české podnikatele
08.01.2009 / 15:09 | Aktualizováno: 09.12.2009 / 15:05
(Archivní článek, platnost skončena 07.11.2014 / 01:00.)
Chorvatsko nabízí řadu příležitostí, zejména v ekologii a také v dopravní oblasti. Jedním z měst, které skýtá mnoho příležitostí k investování je Vukovar. Jedná se o důležitý přístav na Dunaji, který byl během války se Srbskem těžce poškozen. Proto se snaží místní úřady přilákat sem zahraniční investory a navázat nové obchodní vztahy.
Chorvatsko nabízí řadu příležitostí, zejména v ekologii a také v dopravní oblasti. Jedním z měst, které skýtá mnoho příležitostí k investování je Vukovar. Jedná se o důležitý přístav na Dunaji, který byl během války se Srbskem těžce poškozen. Proto se snaží místní úřady přilákat sem zahraniční investory a navázat nové obchodní vztahy.
Kdo absolvuje cestu z letiště v Osijeku do Vukovaru, bude udiven nekonečnými lány kukuřice v úrodné nížině kolem Dunaje. Bude ale překvapen ještě něčím jiným. Čím blíže k Vukovaru, tím více přibývá domů nesoucích stopy války. Řada z nich je již opravená nebo nově postavená, jen pro Středoevropana je tato skutečnost stále šokující.
Vukovar je jeden z významných dunajských přístavů, který byl za války se Srbskem téměř zničen. I proto je ze strany úřadů patrný zájem přilákat sem zahraniční investory a navazovat nové obchodní vztahy. To je také důvod, proč do tohoto města zorganizoval počátkem září Svaz průmyslu a dopravy ČR podnikatelskou misi patnácti českých firem, které sem doprovázely předsedu vlády Mirka Topolánka při jeho návštěvě Chorvatska.
Pro českého premiéra to byla první oficiální návštěvu, pro Svaz průmyslu a dopravy za poslední roky již třetí doprovodná mise našich ústavních činitelů. V roce 2001 šlo o tehdejšího premiéra Miloše Zemana a v roce 2005 prezidenta republiky Václava Klause.
Pracovní program a jednání s chorvatskými partnery letos již potřetí připravovala Chorvatská hospodářská komora - dlouholetý partner SP ČR. Současným prezidentem komory je charismatický Nadan Vidoševič, generální ředitel známého výrobce čokolády - společnosti Kraš. A z jeho pěti viceprezidentů jsou tři šarmantní dámy, rovnost šancí můžeme našim chorvatským partnerům jen závidět.
Důvodem spolupráce s touto organizací je nejen osvědčená spolehlivost jejích zástupců, ale zejména skutečnost, že firmy v Chorvatsku mají povinné členství v komoře. Přirozeně, že se u ní díky tomu sbíhají veškeré informace o podnikatelských subjektech, z nichž část má zájem o spolupráci s Čechy. I proto energická šéfka vukovarské pobočky Chorvatské hospodářské komory vyzvala při podnikatelském semináři naše firmy k investování.
Ostatně Češi už v tomto městě své schopnosti předvedli. Ve Vukovaru stojí závod na výrobu obuvi Borovo, který býval součástí skupiny Baťa. Ten měli čeští podnikatelé z mise možnost navštívit. Baťu připomíná typ písma v názvu podniku i tovární haly, i když jsou momentálně v dost bědném stavu. Dokonce některé ze strojů v závodě jsou originální baťovské. Jen nedlouho po smrti slavného Čecha trochu zvláštní pocit. Současný management ale statečně zápasí za zachování výroby, investuje do modernizace i zlepšení podmínek pro zaměstnance. Boty zde šijí módní, kožené a zřejmě i kvalitní. Držme jim palce, aby se našel i zahraniční investor a ustáli podnikání v levné asijské konkurenci.
Do budoucna je pro naše firmy podstatné, že tu vzniká průmyslová zóna, zóna volného obchodu a technologický park. Daňové úlevy pro zájemce o investování jsou přitom mimořádné.
Jak uvedla zástupkyně tamní kanceláře Trade and Investment Promotion Agency, firmy se sídlem ve Vukovaru mají nárok na 50procentní refundaci sociálního a zdravotního pojištění, neplatí žádné dovozní clo, mohou požádat o dotaci na svou investici až do výše 100 000 eur (z chorvatského Fondu pro rekonstrukci a rozvoj). Místní zaměstnanci vybraných profesí mohou dostat také dotaci na bydlení atd.
Příležitosti se hledaly i v Záhřebu.
Při bilaterálních schůzkách s chorvatskými partnery se jednalo o výstavbě a rekonstrukci železničních koridorů, dodávkách čistíren odpadních vod, autobusů pro městskou hromadnou dopravu, stavebních materiálů, hutních výrobků, technického textilu a oděvů a vlněných látek.
Premiér Mirek Topolánek při setkání se svými hostiteli podepsal dodatkový protokol k Dohodě o podpoře a vzájemné ochraně investic (původní dohoda z roku 1996) mezi Chorvatskou republikou a ČR. A na podnikatelském fóru potvrdil, že Česká republika bude i během svého předsednictví v Evropské radě podporovat vstup Chorvatska do Evropské unie v roce 2011. "Máme zájem mít v unii spojence, který bude společně s námi usilovat o odstranění administrativních překážek obchodu a volný pohyb osob, zboží a služeb pro všechny členské země," uvedl český premiér.
Taková slova si chorvatští činitelé i podnikatelé vychutnávali. A čeští podnikatelé zase skvělé chorvatské víno, při kterém se hodně debatovalo o byznysu v této zemi.
Převzato z časopisu Exportér, vydává ECONOMIA a. s. Autor článku: Dagmar Kuchtová. Autorka je ředitelka sekce vnějších vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR