Výstava „Milí Češi, zdravíme z Chorvatska“ v Daruvaru
17.09.2024 / 11:51 | Aktualizováno: 17.09.2024 / 15:46
V předvečer výročí vypravení prvního konvoje dětí a matek z válkou zmítaného Chorvatska v roce 1991 se v Daruvaru dne 12. září 2024 uskutečnilo slavnostní otevření venkovní panelové výstavy „Milí Češi, zdravíme z Chorvatska“.
Po Rijece, Splitu, Pule a Bjelovaru výstava dorazila do místa, které má v jejím obsahu a sdělení ústřední místo. Velvyslanectví tímto splnilo slib, který na sebe převzalo při příležitosti otevření výstavy na Pražském hradě počátkem dubna 2024. Tehdy přislíbilo, že jedinečný příběh lidské solidarity, dobroty a sounáležitosti, který si uchovává svou aktuálnost i v současných podmínkách ruské agrese na Ukrajině, představí v Chorvatsku, a to nejen v místech, kde je velmi dobře znám, tedy tam, kde žije nejpočetnější část české krajanské komunity, avšak také v dalších částech Chorvatska.
Po nejatraktivnějších lokacích v turistických destinacích Rijeka, Split a Pula a po správním centru Bjelovarsko-bilogorské župy Bjelovaru, kde dvojjazyčnou výstavu v chorvatštině a češtině shlédlo na tisíce lidí, příběh pomoci, kterou si vzájemně v těžkých časech poskytovali Češi a Chorvati, zavítal do Daruvaru, „hlavního města“ české menšiny v Chorvatsku.
A byly přitom velké emoce, neboť slavnostního otevření výstavy se zúčastnila celá řada přímých účastníků odsunu dětí a matek před hrůzami války do tehdejšího Československa, včetně poslance za českou a slovenskou národnostní menšinu Vladimíra Bílka, předsedkyně Svazu Čechů v Chorvatsku Any-Marie Štrumlové-Tučkové, zástupkyně župana Bjelovarsko-bilogorské župy Tanji Novotni Golubić. Přítomna byla i tehdejší předsedkyně svazu Leonora Janotová, jež byla iniciátorkou akce „Zachraňte naše děti“. Nechyběl starosta města Daruvar Damir Lneniček a řada dalších hostů. Autorský tým výstavy byl zastoupen doktorkou Andreou Preissovou Krejčí ze Slezské univerzity.
V jednotlivých vystoupeních na úvod otevření výstavy v Daruvaru zazněla řada moudrých a relevantních slov zasazujících výstavu do kontextu dnešního dění. Velvyslanec Milan Hovorka také připomněl, že výstava nemá charakter jednosměrné ulice, nýbrž hovoří i o pomoci z Chorvatska, jíž se Česku dostalo, když zemi v minulosti zasáhly přírodní katastrofy.
Zazněla také řada slov oceňujících roli všech aktérů při přípravě a realizaci výstavy, nad níž převzali patronaci místopředsedové vlád a ministři vnitra obou zemí Vít Rakušan a Davor Božinović, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský a starostové jednotlivých měst v Česku a Chorvatsku, v nichž měla výstava zastávku.