česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Zemědělský výzkum příležitostí k mezinárodní spolupráci s partnery v USA

Na počátku prosince 2018 se uskutečnila mise českých výzkumných organizací na Floridu. Akce zacílená na spolupráci v zemědělském aplikovaném výzkumu se konala ve spolupráci University of Florida, Gulf Coast Research and Education Centre. Mise byla realizována jako projekt ekonomické diplomacie (PROPED) Ministerstva zahraničních věcí.

Prvotním iniciátorem floridské mise českých výzkumníků byla, poněkud neobvykle, zemědělská fakulta Univeristy of Florida, resp. ředitel jejího Gulf Research and Education Center (GREC), prof. Jack Rechcigl. Na akci se podíleli zástupci Mendelovy univerzity v Brně, Výzkumného ústavu chmelařského nebo České zemědělské univerzity. Obdobně novým prvkem bylo spojení PROPED a osvětových aktivit Evropské komise v podobě přednášky o možnostech evropského financování výzkumné spolupráce a výzkumných mobilit směrem do EU, kterou přednesla v rámci programu Viktoria Bodnárová, zástupkyně projektu EURAXESS North America.

Rechcigl, mimo jiné potomek českých exulantů, považuje propojení aktivit centra s českou výzkumnou expertizou za přirozené. GREC již tři roky rozpracovává výzkum pěstování chmele, který stál u zrodu myšlenky na využití českých zkušeností. Jde o součást širšího programu alternativních plodin, který cílí na udržitelnost místní zemědělské ekonomiky pod tlakem levné produkce z Mexika a také častějších klimatických extrémů. Jde o jeden z praktických problémů, které do výzkumné agendy přináší úzké propojení centra na místní komunitu zemědělských producentů. Řadu z nich lze ve vzájemné spolupráci řešit rychleji a efektivněji.

Z nejvýznamnějších jsou to genetika hospodářských i okrasných rostlin a jejich šlechtění, které lze považovat mimo jiné také za jeden z předpokladů adaptace na klimatické extrémy, nebo tzv. precizní zemědělství, které přináší především významné nákladové zefektivnění zemědělské výroby i nižší zátěž pro životní prostředí. V obou případech jde také o zájmové oblasti Koncepce výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva zemědělství na léta 2016 – 2022.  

University of Florida, Institute of Food and Agricultural Sciences je pro spolupráci v aplikovaném zemědělském výzkumu zvláště atraktivním partnerem. Florida je státem, ve kterém zemědělská výroba hraje stále podstatnou ekonomickou roli. Zároveň univerzita provozuje celkem 12 různě orientovaných a částečně samostatných výzkumných a vzdělávacích center, která se cíleně zaměřují na využití znalostí ze základního výzkumu v inovacích a na jejich rychlý přenos do praxe. Škola tak disponuje nejen rozsáhlým výzkumným programem, ale také extenzivními zkušenostmi se zaváděním zemědělských inovací nebo se souvisejícími obchodními modely, které jsou nejen motivační, ale také udržitelné z institucionálního hlediska.

V rámci projektu byly také navázány kontakty v dalších oborech s Florida International University nebo představeny agendy výzkumné a ekonomické spolupráce na výroční poradě honorárních konzulů ČR v USA. Ti hrají významnou roli při přípravě řady projektů a jsou tak začleňováni také do české ekonomické diplomacie.

Zpracoval: Luděk Moravec, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC