česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Zdravotnická delegace z Memphisu zavítala do České republiky

Ve dnech 7. – 12. října 2018 zavítali v rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED) do České republiky zástupci amerických zdravotnických firem a akcelerátoru z Memphisu, aby představili fungování tamějšího ekosystému zdravotnického průmyslu. Právě nyní, v souvislosti s očekávanými legislativním změnami na evropském trhu v roce 2020, je náročný americký trh se zdravotnickými prostředky pro české firmy atraktivnější než kdykoliv předtím. Americkou delegaci čekal velmi bohatý týdenní program. Delegace navštívila výrobní závody českých zdravotnických firem, aby mohla posoudit připravenost českých výrobků a výrobního procesu na americkou certifikaci. Také se zúčastnila interaktivních workshopů v agentuře CzechInvest a na Univerzitě Karlově. PROPED zorganizovalo Velvyslanectví ČR ve Washingtonu ve spolupráci s Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků.
 

Incomingová mise amerických firem v oblasti zdravotnických inovací navazuje na úspěšnou misi do amerického Memphisu, která se uskutečnila v květnu tohoto roku. Memphis je díky sídlu společnosti FedEx jedním z nejvýznamnějších logistických hubů Spojených států. Díky rozvinutému ekosystému zdravotnických firem, výzkumných center a prestižních nemocnic se také jedná o centrum vývoje a výroby zdravotnických prostředků. Pro české firmy má tudíž velký potenciál stát se vstupní bránou na náročný americký trh, který představuje okolo 40 % celosvětového trhu se zdravotnickými prostředky.

Spolupráce s místními partnery může pro české firmy rovněž představovat řešení s ohledem na plánované změny legislativního prostředí na evropském trhu se zdravotnickými prostředky. Ty by mohly pro malé a střední podniky znamenat neúměrné zvýšení nákladů. Částečná vazba na americký trh se zdravotnickými prostředky a úspěšná certifikace za pomoci vhodného amerického partnera u místního Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv by mohla firmám v dlouhodobém horizontu výrazně pomoci s nově chystanou evropskou certifikací. Členové delegace ze společností Memphis Bioworks, Brahm Industries, ZeroTo510 Medical Device Accelerator a Clintondale Group Inc. působí v prostředí memphiského zdravotnického ekosystému řadu let a mají bohaté zkušenosti nejen s fungováním místního prostředí, ale i s technickými požadavky na příslušnou americkou certifikaci.

Během velmi intenzivního týdne americká delegace navštívila výrobní závody firem BEZNOSKA v Kladně, TSE v Českých Budějovicích, MEDIN v Novém Městě na Moravě, MZ Liberec v Rudníku a ELLA-CS v Hradci Králové. Díky agentuře CzechInvest získali zástupci americké delegace přehled o fungování zdravotnického a biotechnologického sektoru v ČR a představena jim byla také česká start-upová scéna. Delegace rovněž navštívila I. ortopedickou kliniku Fakultní nemocnice Motol. Zástupci amerických firem se setkali i s náměstkem Martinem Tlapou na Ministerstvu zahraničních věcí a s náměstkem Radkem Policarem na Ministerstvu zdravotnictví. Bohatý program byl nakonec zakončen setkáním s akademiky a dalšími českými zdravotnickými firmami na Univerzitě Karlově.

České zdravotnické firmy prokázaly, že jejich výrobky svou kvalitou a cenovou konkurenceschopností mají potenciál uspět i na náročném americkém trhu se zdravotnickými prostředky. Incomingová mise znamenala přechod od obecně deklarovaného zájmu o spolupráci k identifikaci a rozpracování konkrétních obchodních příležitostí.

Vypracoval: Bohdan Malaniuk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC