Výzkumníci Střediska bezpečnostní politiky Institutu politologických studií FSV UK úspěšně doplnili svá konferenční vystoupení v USA o setkání s potenciálními partnery
14.11.2017 / 22:53 | Aktualizováno: 27.11.2017 / 23:10
Ve dnech 12. – 14. října 2017 navštívili Washington mladí výzkumníci ze Střediska bezpečnostní politiky Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (SBP FSV UK). Důvodem návštěvy byla účast a přednesení dvou příspěvků na významné konferenci ISSS-ISAC 2017, kterou pravidelně pořádá americká Asociace mezinárodních studií (ISA). Konferenční program doplnilo několik setkání s potenciálními výzkumnými partnery v regionu, která zprostředkovalo Velvyslanectví ČR.
Většina univerzit v regionu Washingtonu, DC rozvíjí výzkum v oblastech relevantních pro otázky národní a mezinárodní bezpečnosti a díky svému kontaktu s profesní sférou v těchto oblastech v nich také exceluje. Přesto se zaměření jednotlivých univerzit různí a existuje zde tak řada odlišných příležitostí. Tomu odpovídalo i zaměření setkání pro pracovníky SBP FSV UK, Jana Ludvíka, Ph.D. a Michala Smetanu, Ph.D.
Jako první výzkumníky přivítala dvě pracoviště George Mason University, zastoupená předními odborníky na problematiku mezinárodních a vnitrostátních konfliktů, např. prof. Edwardem Rhodesem nebo prof. Karinou Korostelinou. V centru diskuse o výzkumné spolupráci byla problematika tzv. zamrzlých konfliktů, které se SBP FSV UK věnuje v rámci dvou projektů, podpořených Grantovou agenturou ČR a Ministerstvem vnitra ČR. „Výzkum míru a konfliktů je rozvíjejícím se programem našeho pracoviště, který má vysoký potenciál internacionalizace. Platí to pro spolupráci zejména s evropskými partnery, mj. díky nově ustavovanému Pražskému centru pro výzkum míru. Toto setkání ukazuje na zájem i na straně specializovaných pracovišť ve Spojených státech.“ uvádí Michal Smetana.
Druhou zastávkou delegace se stalo Centrum výzkumu extremismu na Univerzitě George Washingtona. Ředitel jeho výzkumného programu seznámil návštěvníky s aktivitami a nástroji, které centrum vyvinulo a užívá k posílení společenských dopadů vlastní výzkumné činnosti. Silně aplikovaný charakter činnosti je oběma centrům společný. „Odlišnosti ve způsobech komunikace s komunitou konečných uživatelů považuji za velmi inspirativní,“ dodal Dr. Ludvík. Série pravidelně pořádaných Pražských bezpečnostních konferencí a specializované briefingy, které SBP FSV UK pořádá, tak možná obohatí další formy komunikace.
Třetí setkání se dotklo problematiky mezinárodní bezpečnosti, zejména oblastí proliferace zbraní hromadného ničení a americké jaderné strategie. České výzkumníky přijal Dr. Matthew Kroenig ze School of International Service, Georgetown University. Dr. Kroenig je předním komentátorem v oblasti mezinárodní bezpečnosti na washingtonské scéně, opakovaně byl zařazen mezi nejvlivnější osobnosti do 40ti let věku a zároveň je podle všech měřítek excelentním výzkumníkem v tomto oboru, s publikacemi v řadě nejvýznamnějších vědeckých periodik.
Ve dnech 13. a 14. října se potom oba členové delegace aktivně zapojili do specializovaných sekcí konferenčního programu s příspěvky o konceptu nepřímého odstrašení a o empiricky podložené analytické systematizaci pohledu na zamrzlé konflikty.
Zpracoval: Luděk Moravec, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC