V rámci obchodní mise amerického jaderného průmyslu do České republiky bylo podepsáno memorandum mezi Institutem jaderné energetiky (NEI) a Aliancí české energetiky z.s. (CPIA)
15.04.2022 / 19:54 | Aktualizováno: 17.05.2022 / 18:34
Ve dnech 27-30. března 2022 se konala v České republice mise amerického jaderného průmyslu, v rámci níž proběhlo setkání se zástupci české vlády i jaderného průmyslu. Rozvoj mezinárodní spolupráce českého průmyslu podpořilo i podepsané memorandum mezi Institutem jaderné energetiky (NEI) a Aliancí české energetiky z.s. (CPIA). Náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Ehler a náměstek americké ministryně energetiky David M. Turk dále potvrdili zájem o nové projekty v rámci memoranda o spolupráci z roku 2014.
Na americké straně se mise zúčastnilo kolem čtyř desítek účastníků, většinou na vysoké manažerské úrovni. Tomu odpovídalo i zastoupení na české straně, kde se počet účastníků rovněž pohyboval kolem čtyř desítek. I se zástupci české státní správy a dalších institucí se tak akce účastnilo vysoko přes sto osob.
Hlavní část programu proběhla ve dnech 28.-30. března v Praze a okolí. V pondělí 28. března byla delegace přijata na Úřadu vlády, kde byly diskutovány mj. příležitosti a výzvy v rámci česko-americké spolupráce v jaderné energetice, i ve světle současných dramatických událostí v Evropě, které dále podtrhly význam jaderné energetiky a transatlantického partnerství. Odpoledne proběhlo setkání se skupinou ČEZ a poději večer networkingová recepce na americké ambasádě.
V úterý 29. března program pokračoval zasedáním členských států P-TECC (Partnership for Transatlantic Energy & Climate Cooperation), konkrétně pracovní skupiny pro jadernou energetiku, která se týkala mj. energetické bezpečnosti a diverzifikace v Evropě. Dopoledne proběhlo setkání na Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO), kde vystoupili i zástupci české a americké vlády. Mezi diskutovaná témata patřily velké jaderné zdroje, jaderné palivo či malé modulární reaktory a vývoj pokročilých reaktorů. Odpoledne se též na MPO konalo česko-americké fórum pro jadernou spolupráci, kde vystoupili především představitelé českého a amerického jaderného průmyslu. Proběhl i business-to-business matchmaking, který umožnil navázat či prohloubit obchodní kontakty.
Ve středu 30. března se americká delegace přesunula do prostor ÚVJ Řež, kde proběhl mj. workshop zaměřený na jaderný výzkum a vývoj a vzájemnou spolupráci v této oblasti, včetně např. designu reaktorů, skladování odpadu i nových technologií.
Na část nákladů této úspěšné a pracovně intenzivní mise přispěla též Česká republika v rámci projektů ekonomické diplomacie.
Zpracoval: Martin Fott / ZÚ Washington/