česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Umělá inteligence je jedním z pilířů česko-americké výzkumné spolupráce

Ve dnech 18. a 19. září 2018 se na University of Maryland uskutečnil bilaterální Česko-americký workshop k perspektivám výzkumu umělé inteligence. Programovou přípravu zajistil tandem prof. Michal Pěchouček (AI Center, ČVUT) a prof. William Regli (Institute of System Research, UMD). Akce se uskutečnila v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) ve spolupráci Velvyslanectví ČR ve Washingtonu s Ministerstvem obrany a Úřadem vlády ČR. Program představil jak aktuální výzkumné směry v oboru, tak velké iniciativy v oblasti výzkumné podpory.

Během intenzivního dvoudenního programu se představilo sedmnáct zástupců českých výzkumných organizací, zejm. ČVUT, Masarykovy Univerzity a Karlovy Univerzity. Součástí delegace bylo také několik start-up firem. Ty v rámci sedmi tematických panelů doplnilo osmnáct vystupujících za americkou stranu, reprezentujících prestižní instituce jako Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), Fraunhofer USA, Carnegie Mellon University a samozřejmě hostující University of Maryland.

Workshop, jehož organizace byla sama o sobě příkladem mezivládní spolupráce skrze Velvyslanectví ČR ve Washingtonu a Office of Naval Research –Global v Praze, byl již druhou podobnou iniciativou v řadě. Zaměření na problematiku AI ani volba programových ředitelů nebyly náhodné. Historie kontaktů mezi AI Center ČVUT (resp. jeho vedoucími představiteli) a různými součástmi amerického ministerstva obrany se datuje zpět až do roku 1999 a od té doby dynamicky roste. Mezi úspěchy této kooperace patří firmy jako Cognitive Security (nyní součást CISCO) nebo AgentFly Technologies.

Zároveň je téma AI vysoce relevantní v mnoha oblastech výzkumných i rozvojových priorit ČR i US, které v nejbližší době podpoří velké finanční iniciativy v US i v EU. Lze tedy předpokládat novou, ještě intenzivnější dynamiku vzájemných vztahů a nové možnosti expanze dvou- i vícestranné spolupráce.

Právě účast zástupců významných donorských organizací vnesla do celého workshopu další přidanou hodnotu. „Živé kontakty s manažery a řediteli programů jsou u amerických fundingových organizací významným faktorem. Workshop nám umožnil jejich oživení a prohloubení tam, kde již spolupracujeme. Zároveň ale přinesl možnost představit naše aktivity i vize např. agentuře DARPA, která stojí za rozsáhlou iniciativou AI Next.“, uvádí Michal Pěchouček. Právě kampaň AI Next a její nejvýznamnější součást, program Artificial Intelligence Exploration (AIE), představila agentura krátce před konáním celé akce. Celková investice do rozvoje technologie AI a jejích aplikací budou v nejbližších letech činit až dvě miliardy dolarů.

Jak ukazuje příklad AI Centra ČVUT, platí, jako i v jiných výzkumných tématech, že klíčem k úspěchu ve spolupráci s US partnery je efektivní využívání vicezdrojového, avšak zejm. národního financování a paralelního budování vazeb mezi jednotlivými výzkumníky a týmy v mezinárodním měřítku. Účast v řadě amerických programů je totiž možná pouze pod vedením místních subjektů a v rámci jejich grantů. Obdobný model lze potom využívat i pro zapojování amerických partnerů do projektů evropských. Úzké vztahy s americkými protějšky potom otevírají řadu možností, které nejsou na první pohled snadno dostupné. To dvojnásob platí pro témata s přesahem do oblastí obrany a bezpečnosti. Společné workshopy a plánovací konference jsou vhodným nástrojem, jak tyto kontakty iniciovat a rozvíjet.  

Vypracoval: Luděk Moravec, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC