Telekomunikační regulátoři a internetoví policymakeři zemí V-4 ve Washingtonu.
11.12.2015 / 18:44 | Aktualizováno: 11.01.2016 / 18:22
Ve dnech 1.-3. prosince 2015 zorganizoval ZÚ Washington třídenní pobyt telekomunikačních regulátorů a internetových policymakerů zemí V-4 ve Washingtonu. Jednalo se o plánovanou aktivitu v rámci CZ V-4 PRES (kapitola 6 - Digitální agenda a budování infrastruktury). Za českou stranu se mise zúčastnil předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák.
Během třídenního programu se zástupci zemí V4 setkali s představiteli federálních úřadů (předseda Federální komunikační komise, předseda Federální obchodní komise, zástupci Ministerstva obchodu), s představiteli soukromých firem (AT&T, Amazon Google, Microsoft, Netflix) a představiteli odborných asociací (ICANN, Information Technology & Innovation Foundation, Internet Association, Telecommunications Industry Association).
K hlavním projednávaným tématům patřila zj. tzv. Net Neutrality (US Open Internet Order), která dnes představuje pravděpodobně nejaktuálnější US téma v oblasti internetu a telekomunikací, a to zj. po únorovém nařízení Federal Communications Commission (FCC) zakazující účtovat za priorizaci přístupu k internetu.
Diskutována byla rovněž problematika aukce frekvencí, resp. naplňování nařízení prezidenta Obamy z roku 2010 nařizující federálním úřadům, aby do r. 2020 umožnily komerčním subjektům se prostřednictvím aukcí ucházet o části spektra (celkem se podle plánu má uvolnit a přidělit 500 MHz). Dosavadní aukce do státní pokladny přinesly přes $40 mld. USD.
Rozhovory se dotkly i otázky podpory rozvoje širokopásmového připojení ze strany US administrativy. US podpořily rozvoj této technologie částkou přes $700 mld. v rámci federálního programu pro zmírnění recese.
Probírána byla i ochrana před tzv. patentovými trolly, kteří útočí na velké ale i malé firmy a vyžadují od nich platby za smyšlené nebo ve špatné víře registrované patenty, zavádění nového internetového protokolu IPv6, budoucnosti tzv. Safe Harboru po rozhodnutí Evropského soudního dvora či problematika tzv. internetu věcí.
Prakticky všechny US e-commerce firmy se rovněž zajímaly o EU Digital a Telecom Single Market, přičemž z jednání vyplynulo, že některé z těchto firem hodlají v rámci konzultací zaslat Evropské komisi svoje stanovisko.