česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © University of Memphis. Photographer Trey Clark
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Akademie věd ČR podepsala v USA první dohodu o institucionální spolupráci

Dne 25. října 2018 podepsala předsedkyně Akademie věd ČR, prof. Eva Zažímalová, dohodu o spolupráci v mobilitních programech s University of Memphis. Jde o první podobné ujednání v USA. Ceremoniál se uskutečnil ve FedEx Institute of Technology v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED), který byl realizován ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a Úřadem vlády ČR.

Delegace zástupců několika ústavů Akademie věd a dalších českých výzkumných organizací, vedená předsedkyní Akademie, prof. Evou Zažímalovou, navštívila University of Memphis ve dnech 23. – 27. října. Součástí cesty byl podpis dohody o spolupráci v tzv. společných mobilitních programech právě mezi AV ČR a UofM.

Tyto programy slouží k podpoře krátkodobých pobytů na partnerských institucích za účelem rozpracování společných projektových aktivit a grantových příležitostí. Svou podstatou bilaterální projekty jsou hodnoceny oběma stranami a financovány společně. Jde tedy o obdobu tzv. seed fondů, které americké univerzity k rozvoji vlastního výzkumného portfolia i k podpoře meziinstitucionální spolupráce využívají. Pro AV ČR jde o první ujednání tohoto druhu s institucí v USA, přestože program samotný již několik let spolehlivě funguje s dalšími partnerskými zeměmi.

„Internacionalizace výzkumného portfolia je jednou z klíčových strategických priorit univerzity, která se rychle posouvá do skupiny nejlépe hodnocených výzkumných institucí v systému Carnegieho nadace,“ uvedl prezident UofM, M. David Rudd. Dohoda otvírá cestu rozsáhlejším a smysluplnějším profesionálním vztahům mezi výzkumníky i studenty, zaměřeným na rozvoj špičkových projektů financovaných pomocí grantů.

Reprezentanti čtyř různých ústavů AV ČR a čtyř dalších výzkumných organizací, kteří se mise účastnili, potvrzují potenciál této spolupráce. O rozsáhlých možnostech svědčí i fakt, že jednání byla vedena o tématech tak rozdílných, jako bezpečnost finanční infrastruktury, výzkum dynamiky přírodních katastrof nebo adiktologie na straně jedné a aditivní výroba, inteligentní doprava, biostatistika nebo senzorika na straně druhé.

Podpis dohody i mise českých výzkumníků do Memphisu jsou vyvrcholením řady aktivit, které se pojí s prezentací ČR na festivalu Memphis in May, která spolupráci s tamní univerzitou odstartovala. Postupně se tak uskutečnily 2 mise z UofM a z ČR k navázání a vyhodnocení prvotních kontaktů, dvě specializované networkingové mise do ČR v oblastech mikrobiologie, inteligentních systémů a kyberbezpečnosti, jedna incomingová mise v oboru zdravotnických inovací, která byla také podpořena z fondu PROPED, a v neposlední řadě právě cesta současná.

Podrobná vzájemná znalost a postupně budovaná důvěra již v současnosti vedou k řadě zajímavých společných aktivit. Propojení s podnikatelským a univerzitním ekosystémem memphiského regionu dále posiluje pozici ČR jako významného partnera státu Tennessee a synergicky tak doplňuje nedávné investice českých firem.

Zpracoval: Luděk Moravec, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC