Příležitosti pro výzkumnou spolupráci s USA v evropských projektech (Horizon 2020)
20.12.2017 / 20:00 | Aktualizováno: 10.04.2018 / 20:09
Rámcový program podpory výzkumu a vývoje v EU (Horizon 2020) pokračuje v již zavedené tradici rozvoje spolupráce s USA. Cestovní mapa pro spolupráci EU – USA ve výzkumu prezentuje témata a projektové výzvy zvláště vybrané pro zapojení amerických výzkumných partnerů. V řadě z nich existuje potenciál pro české uchazeče z řad výzkumných organizací i inovativních podniků.
Spolupráce EU a USA, dvou partnerských celků, z nichž každý je svým významem pro internacionalizaci českého výzkumného prostoru nezastupitelný, tradičně probíhá ve třech základních modalitách. Jednak jsou široce koordinovány velké programové celky. To platí zejména pro oblast námořního a arktického výzkumu. Dále jsou vzájemně zpřístupňovány výzvy v programových nástrojích. To je případ především zdravotnického výzkumu. V neposlední řadě jsou potom koordinovány výzvy a konkrétní projektová témata poskytovatelů – partnerů na obou stranách Atlantiku, což je přístup volený především v dopravě.
Součástí celého úsilí o koordinovanou akci a spolupráci v tématech společného zájmu je také zakotvení preference pro zapojování amerických výzkumníků do některých témat v rámcovém programu Horizon 2020, do plánu výzev pro léta 2018–2020, který byl nedávno zveřejněn (přehledně např. zde). Seznam zahrnuje celou škálu témat, především z oblastí dopravy, ICT, životního prostředí a přírodních hrozeb, nebo regulace ve zdravotnictví a nanotechnologiích. Úplný soupis naleznete v souboru ke stažení: Projekty určené ke spolupráci s US (XLSX, 12 KB).
Součástí politické debaty mezi EU a USA jsou také podmínky pro zapojování amerických institucí do evropských nástrojů podpory. Některé otázky zůstávají stále nedostatečně vyřešeny, a tak jsou americké instituce v řadě případů obezřetné, hledají alternativní formy spolupráce a přímo se nezapojují do konsorcií v Horizon 2020. Různé koncepty vzájemných vztahů přehledně shrnuje následující obrázek.
Této problematice se obsáhle věnoval projekt Bilat USA 4.0. Jeho příručku pro americké výzkumníky lze stáhnout zde: Příručka pro US partnery v H2020 (PDF, 4 MB). Doporučujeme ji využívat a zejména s ní seznámit potenciální americké partnery hned v počátku jednání o spolupráci.
Zpracoval: Luděk Moravec, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC