česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: -
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Prezentace českého jaderného výzkumu na výročním zasedání Americké nukleární společnosti

Ve dnech 11. - 15. 6. 2017 proběhla tradičně největší akce americké jaderné komunity - výroční zasedání Americké nukleární společnosti. Tento rok měla konference i výraznou českou stopu, neboť se jí zúčastnilo mj. sedm delegátů ze čtyř českých firem zabývajících se technologií reaktorů využívajících jako chladiva nebo i paliva roztavené fluoridové soli. Nejednalo se přitom pouze o pasivní účast, ba naopak - čeští zástupci zde prezentovali šest odborných referátů, přičemž některé byly připraveny ve spolupráci s vědci z US Národní laboratoře v Oak Ridge, se kterou české subjekty již několik let aktivně spolupracují. 

Každá ze čtyř českých firem se věnovala odlišnému aspektu technologie solných reaktorů. Centrum výzkumu Řež předneslo zastřešující referát o česko-americké spolupráci a o novém výzkumném programu technologie solných reaktorů, resp. o výsledcích z oblasti neutroniky fluoridových solí získaných na jedinečném experimentálním reaktoru LR-0. Firma ÚJV Řež zastupovala oblast týkající se vývoje jaderného cyklu solných reaktorů, firmy COMTES FHT a MICo pak reprezentovaly zástupce českého dodavatelského řetězce (výsledky vývoje speciální odolné slitiny a těsnění přírub spojů pro prostředí fluoridových tavenin). Účast českých firem na konferenci byla podpořena projektem ekonomické diplomacie ZÚ Washington.

K účasti českých firem na konferenci se vyjádřil i předseda České nukleární společnosti Daneš Burket, který pracuje v Centru výzkumu Řež jako vedoucí sekce zaměřené na výzkum a vývoj v energetice:

„Jedním z hlavních témat, které se celou konferencí táhlo jako červená nit, byla problematika reaktorů chlazených vysokoteplotními fluoridovými solemi. Referáty na toto téma se objevovaly v mnoha sekcích – od reaktorové fyziky, přes palivový cyklus a chemii až po zpracování odpadů. Je to pro nás důkazem, že jdeme správnou cestou a náš projekt malého modulárního reaktoru na bázi fluoridových solí má velký potenciál do budoucna.

Není neskromné říci, že v této oblasti držíme s kolegy ze Spojených států krok a v některých aspektech jsme dokonce na špičce. Prezentace našich unikátních experimentů s fluoridovými solemi, které jsme realizovali společně s kolegy z US Národní laboratoře v Oak Ridge na reaktoru LR-0 v minulém roce, měly velký ohlas a obzvlášť nás potěšilo, že jejich výsledky byly předmětem i dalších prezentací, které na konferenci prezentovali kolegové z několika amerických laboratoří a univerzit.“

V rámci naší cesty jsme navázali spolupráci s kolegy z University of California v Berkeley, kteří mohou vhodně doplnit náš výzkum a vývoj a spolupráce bude jistě oboustranně přínosná.

Věřím, že na začátku příštího roku budeme moci v Praze na konferenci Malé modulární reaktory prezentovat společně s americkými kolegy významný pokrok ve výzkumu a vývoji malého modulárního reaktoru na bázi fluoridových solí.“

Petr Michálek - ZÚ Washington