česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: web Bilat 4.0
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Přehled příležitostí k financování výzkumné spolupráce s USA prostřednictvím amerických poskytovatelů

Projekt Bilat 4.0, který se zaměřuje na vyhledávání příležitostí k výzkumnému financování, vydal jejich základní přehled, cílený na možnosti pro evropské subjekty aktivní ve Spojených státech.  Projekt je financovaný z programu Horizon 2020 a mezi jeho další produkty patří např. příručky a komentáře pro americké subjekty aspirující na zapojení do projektů právě v rámcovém programu na podporu výzkumu a vývoje v EU.

Bilat 4.0 je druhým opakováním koordinační a podpůrné aktivity (CSA) konsorcia evropských i severoamerických partnerů, které si klade za cíl přispět k zintenzivnění výměny mezi evropským a americkým výzkumným systémem. Transatlantické partnerství a oba tyto systémy lze považovat za vyrovnané, a právě v takovém partnerství existuje celá řada synergií, které je možné využít ke zvyšování efektivity investic do výzkumu, vývoje a inovací na obou stranách Atlantiku.

Za hlavní zájmové směry lze v projektu považovat posilování politického dialogu s cílem rozvíjet schopnost koordinace obou systémů, dále zprostředkování komunikace mezi vědci, zejm. v oblastech identifikovaných jako priority spolupráce (arktický výzkum, zdravotnictví, doprava, a další), hledání nastupujících témat vhodných pro širší transatlantickou koordinaci a spolupráci nebo proinovační aktivity v průmyslu.

Jedním z hlavních nástrojů pro šíření výsledků projektu a informací o možnostech výzkumné spolupráce na obou stranách Atlantiku jsou zprávy, které projekt pravidelně přináší. Z hlediska zájmu českých výzkumných pracovišť je pravděpodobně nejzajímavější příručka, která shrnuje příležitosti k získání financování z amerických zdrojů.

Přístup k financování zahraničních subjektů se v USA v porovnání s ČR liší. Řada vládních poskytovatelů podpory (celkem cca 26) umožňuje zapojení zahraničních výzkumných organizací do grantových přihlášek a čerpání prostředků na výzkum a vývoj v roli spoluřešitelů. Další podstatnou charakteristikou amerického prostředí je široká paleta soukromých, resp. nadačních zdrojů výzkumného financování, u kterých obdobná možnost také existuje. Prezentovaný dokument přehledně shrnuje obě tyto skupiny, ale nepřináší přehledy konkrétních výzev. Vzhledem k dynamice vyhlašování a relativně krátkému období vyvěšení každé jednotlivé výzvy by to ani nebylo příliš praktické. Běžící výzvy tak lze dohledat na stránkách jednotlivých poskytovatelů nebo cestou specializovaných webových databází, např. www.grants.gov.

Přehlednou příručku lze stáhnout zde: Bilat 4.0 Report Příležitosti v US (PDF, 2 MB) .

Více o projektu Bilat 4.0 a jeho další produkty naleznete zde.

Zpracoval: Luděk Moravec, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC