česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

České firmy z oblasti textilního průmyslu navštívily USA

Ve dnech 14. až 20. října 2018 se uskutečnila mise českých firem pod hlavičkou Asociace oděvního, textilního a kožedělného průmyslu (ATOK) do USA, vedená státním tajemníkem MZV ČR Miloslavem Staškem. Podnikatelé navštívili Washington, D.C. a státy Severní Karolína a Georgia. Mise byla zorganizována jako projekt ekonomické diplomacie – PROPED.

Trh USA láká české firmy pro svůj rozsah a možnost uplatnění kvalitního zboží všeho druhu. To platí i pro firmy z oblasti textilního a oděvního průmyslu, nicméně uplatnit výrobky těchto firem na americkém trhu se spíše nedaří. Primárním cílem mise českých firem z oblasti textilního a oděvního průmyslu do USA bylo proto získat potřebné informace o fungování a pravidlech tohoto trhu a uvedený stav změnit. Severní Karolína a Georgia jsou státy s bohatou tradicí textilního průmyslu, a proto směřovala mise právě tam.

Mise se zúčastnili zástupci ATOK, zástupci společností Grund a VÚTS a dva zástupci Fakulty textilní Technické univerzity Liberec. Konkrétním cílem mise bylo navázat spolupráci s textilními a oděvními asociacemi v uvedených amerických státech a seznámit se zde s rozsahem a zaměřením textilního průmyslu. Vzhledem k účasti zástupců Fakulty textilní Technické univerzity Liberec a VÚTS byla mise zaměřena rovněž na možnost vytvoření kontaktů v oblasti vědecké spolupráce.

Členové mise ATOK se proto sešli se zástupci textilních asociací, konkrétně se zástupci American Apparel and Footwear Association (AAFA), sdružující americké výrobce oděvů, a dále se zástupci National Council of Textile Organizations (NCTO), sdružujícím americké firmy z oblasti výroby textilu. Dále byli účastníci mise přijati zástupci North Carolina State University a setkali se rovněž se zástupci přední technické univerzity Georgia Institute of Technology (Georgia Tech), School of Material Science and Engineering. Jednání proběhla také na obchodních komorách příslušných regionů a připravena byla rovněž návštěva několika textilních továren.

Mise splnila svůj záměr a ze strany účastníků byla hodnocena kladně. Možností, jak pokračovat v navázané spolupráci, by se měla stát účast členů asociace ATOK na výstavě technického a netkaného textilu Techtextil North America 2019 v Raleigh v únoru příštího roku a dále mise zástupců státu Severní Karolína do ČR, která by se měla uskutečnit rovněž v příštím roce. Uvedené akce mohou být využity širším spektrem firem pod hlavičkou ATOK.

Vypracoval: Jiří Janíček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC