Kyberbezpečnost v centru zájmu delegace Masarykovy univerzity v USA
23.11.2017 / 23:20 | Aktualizováno: 27.11.2017 / 23:27
Ve dnech 6. - 9. listopadu 2017 navštívili Washington zástupci Masarykovy univerzity v Brně (MUNI), zastupující její součásti zapojené do výzkumu kybernetické bezpečnosti. Cílem návštěvy bylo představit oceňovaný výzkumný program americkým partnerům a projednat směry možné spolupráce. Region Washingtonu, DC je pro takto zaměřené iniciativy ideální, protože všechny relevantní instituce v dosahu považují kyberbezpečnost za prioritní výzkumný směr.
Masarykova univerzita v Brně je dlouhodobě významným hráčem českého bezpečnostního výzkumu, nejen v programech Ministerstva vnitra, ale také v rámci mezinárodní spolupráce. Problematice kyberbezpečnosti se z různých úhlů pohledu věnuje hned několik jejích pracovišť, která se orientují jak na průmyslovou spolupráci, tak na studium tradičních bezpečnostních fenoménů v kyberprostoru i na čistě technologický výzkum cílený na potřeby národní bezpečnosti. Tomu odpovídal i program návštěvy delegace ve složení Tomáš Pitner, Václav Stupka a Jakub Drmola.
V první den návštěvy zavítala delegace na Volgenau School of Engineering, George Mason University, kde byla během půldenního jednání představeny nejrelevantnější výzkumná centra nejen této fakulty, ale také College of Science na stejné univerzitě. Jde o pracoviště orientovaná především, avšak ne výlučně, na potřeby národní bezpečnosti. O celkové kvalitě svědčí mj. nedávný prestižní grant z Dept. of Homeland Security na vybudování výzkumného centra, které propojí znalostní základny z oborů kriminologie, geografie a ICT a zároveň bude koordinovat síť 9 dalších amerických univerzit nebo udělení dvou tzv. „Seals of Excellence“ Národní bezpečnostní agentury (NSA).
Mezi další zastávky delegace patřilo jednání s viceprezidentem pro výzkum na Georgetown University, návštěva National Cybersecurity Center of Excellence, součásti National Institute of Standards and Technology, nebo diskuse s ředitelem Center for Cyber and Homeland Security na George Washington University.
Poslední dva dny návštěvy věnovala delegace účasti na interní konferenci Security and Software Engineering Research Center s jeho průmyslovými partnery, kterou se podařilo vyjednat a realizovat s podporou Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC. Právě konference byla jedním z nejefektivnějších bodů programu, protože demonstrovala dobrou praxi při posilování udržitelnosti výzkumných programů, které se orientují na průmyslovou spolupráci a umožnila setkání s řadou dalších potenciálních partnerů nejen z US, ale např. také z Finska.
Krom MUNI jako celku a aktivit jednotlivých součástí univerzity představila česká delegace také oceňovaný kybernetický polygon (Cena ministra vnitra za mimořádné výsledky v oblasti bezpečnostního výzkumu v roce 2016), České centrum excelence pro výzkum kybernetické kriminality, spolupráci s Europolem a směry nově rozvíjených výukových programů zaměřených na interakci práva a technologií.
Výsledkem jednání jsou dohodnuté reciproční návštěvy, příprava formátů pro projektovou spolupráci a řada poučení, která mohou další internacionalizaci výzkumu na MUNI prohloubit, včetně řady kontaktů na stejně orientovaná pracoviště nejen ve Spojených státech. Ta se mohou stát partnery pro tradiční aktivity mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji, jako jsou evropské rámcové programy.
Zpracoval: Luděk Moravec, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC