Česká zbrojovka expanduje na americkém trhu
26.04.2019 / 23:53 | Aktualizováno: 27.04.2019 / 01:56
Dne 23. dubna 2019 byla v Little Rock, hlavním městě státu Arkansas, oznámena investice České zbrojovky Uherský Brod v tomto americkém státu. Jedná se o založení výrobního závodu s předpokládanými investičními náklady ve výši cca 90 milionů dolarů. Po výstavbě závodu a instalaci výrobních zařízení by měla být výroba spuštěna v polovině roku 2020. Nový závod by měl ročně vyrábět až 200 tisíc kusů zbraní s navyšováním výroby v dalších letech. Otevření závodu zajistí městu Little Rock v počáteční fázi výroby 300 nových pracovních míst, v průběhu dalších šesti let se počet vytvořených pracovních míst vyšplhá až na 565. Investiční účast českých firem na americkém trhu v posledních letech výrazně posiluje. Aktivity České zbrojovky jsou toho dobrým příkladem.
Česká zbrojovka má své zastoupení v USA již dlouhou dobu. Společnost CZ-US se sídlem v Kansas City na hranicích státu Kansas a Missouri byla založena v roce 1997. Svoje aktivity rozšířila tato společnost v roce 2005, kdy koupila známého amerického výrobce krátkých palných zbraní společnost Dan Wesson (Norwich, stát New York). Společnost CZ-US zaměstnává v současné době 120 pracovníků a drtivá většina zbraní je zatím určena pro americký civilní trh, pro lovce, myslivce, hobby a pro osobní ochranu. Ročně zajišťuje CZ-US prodej až 250 tisíc zbraní. Přímo v USA je jich však vyrobeno, nebo spíše smontováno, jen cca 20 tisíc.
Otevření nového výrobního závodu tyto skutečnosti výrazně změní. Zaprvé proto, že počet zbraní z produkce České zbrojovky vyrobených v USA mnohonásobně vzroste a navíc se bude jednat o skutečnou výrobu, nikoliv pouze o montáž zbraní z dílů dovážených z ČR. Zaměstnána tak bude celá řada pracovníků v odborných profesích na dobře placených místech. Právě tato skutečnost potěšila zástupce municipality města Little Rock a státu Arkansas nejvíce. Guvernér tohoto státu A. Hutchinson při oznámení investičního záměru řekl, že je potěšen, že si světoznámý výrobce střelných zbraní vybral pro svoji investici právě Arkansas. Dále uvedl, že umístění investice do oblasti Port Little Rock v kombinaci s dobře placenými pracovními místy zlepší kvalitu života všech obyvatel Arkansasu. Investice České zbrojovky je podle představitelů města Little Rock největší investicí v tomto městě za poslední desetiletí. Druhou podstatnou změnou současného stavu je změna určení v USA vyráběných zbraní. Podstatná část by jich měla v budoucnu směřovat místo na civilní trh naopak na trh amerických ozbrojených složek. A ten, jak známo, je velice široký a je navíc štědře dotován z federálního rozpočtu.
Ve státě Arkansas má své sídlo přibližně 300 zahraničních společností, zatím zde však nebyla registrována žádná česká společnost. ČR dovezla podle amerických statistik v roce 2018 do Arkansasu zboží za 2,6 milionu dolarů a naopak importovala zboží za 8,2 milionu dolarů. Guvernér státu Arkansas A. Hutchinson plánuje v červnu 2019 cestu do ČR a zájem byl ze strany zástupců státu Arkansas projeven také o zorganizování semináře v Praze, kde by byly prezentovány výhody podnikání v tomto státu amerického středozápadu. Setkání zástupců státu Arkansas s českými firmami proběhne také na červnovém investičním summitu ve Washingtonu s názvem SelectUSA. Dalo by se říci, že s jídlem roste chuť, skutečnost je však taková, že jednotlivé americké státy musí mezi sebou o přízeň zahraničních investorů tvrdě bojovat a starat se o zajištění zaměstnanosti obyvatel daného státu v konkurenci dalších 49 států americké federace.
Potěšitelná je skutečnost, že se projevovaná péče o zahraniční investory týká v poslední době čím dál více českých firem. S dobrou kondicí ekonomiky roste i síla českých firem a zároveň s ní i potřeba uplatnit výrobky kromě tuzemska i v zahraničí. Zájem o rozsáhlý a lukrativní americký trh je v tomto ohledu pochopitelný. Zároveň platí, že získáním registrace v USA je příslušná společnost považována za americkou a netýkají se jí tím pádem dovozní omezení, jako je zákon Buy American, omezení vyplývající z uvalení dodatečných dovozních cel a další tarifní i netarifní opatření. V posledních dvou letech tak byly v USA registrovány společnosti Silon LLC, KV Final Spartanburg, OKIN, United Hydrogen, US Methanol a další, jejichž společným jmenovatelem je investiční kapitál původem z ČR. Nejnovější příklad České zbrojovky by mohl podnítit zájem i dalších českých společností.
Zpracoval: Jiří Janíček, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu