česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Česká věda se prezentovala na konferenci severoamerických vědeckých diaspor

Dne 7. prosince 2018 se v prostorách rakouského velvyslanectví konal již čtvrtý ročník konference vědeckých diaspor v Severní Americe. Celodenní akce na téma „Innovation to Society“ měla za cíl podpořit a propagovat Evropskou unii jako důležité centrum výzkumu a inovací významně ovlivňující místní společnost. Stánek zde měla také Česká republika.

Konference se nesla ve znamení úspěchů konzistentní transatlantické kooperace. Zdůrazněna byla významná a nepostradatelná role mobility vědecko-pedagogických pracovníků, která přispívá k novým objevům a metodám ve vědě a výzkumu. V řadě panelů byly prodiskutovány rozmanité aktivity a výsledky evropských vědeckých diaspor v Severní Americe, stejně jako nové příležitosti a prostředky pro vzájemnou transatlantickou spolupráci.

Akce byla rovněž vhodným místem k networkingu. Mezi účastníky konference byli vědci, zástupci akademického sektoru a evropských velvyslanectví. Česká vědecká scéna byla prezentována prostřednictvím Akademie věd ČR, Mezinárodního centra klinického výzkumu a úspěšných projektů Českého vysokého učení technického v oblasti umělé inteligence. Toto stále atraktivnější a vyhledávanější téma je jednou z vlajkových lodí česko-americké výzkumné spolupráce. Velký zájem mezi přítomnými hosty vzbudil chatbot Alquist, konverzační umělá inteligence, která opakovaně obsazuje přední příčky v soutěži Alexa Prize, pořádané firmou Amazon.

Kancelář EURAXESS North America, pořadatel konference, je iniciativou Evropské komise, spojující vědecké pracovníky z Evropské unie a Severní Ameriky a podporující mobilitu vědeckých pracovníků a vzájemnou spolupráci. Misí tohoto evropského projektu je, kromě poskytování pravidelných a spolehlivých informací jednotlivým vědcům, také organizace networkingových a informačních akcí a rozvoj spolupráce evropských vědeckých diaspor v Severní Americe. Bližší informace o jednotlivých aktivitách v tomto projektu lze nalézt na jeho webu zde.

V současné době EURAXESS North America zastřešuje šestnáct národních vědeckých diaspor, což představuje největší evropskou vědeckou komunitu mimo Evropskou unii. Do budoucna se také očekává, že by se evropská vědecká komunita v USA a Kanadě mohla ještě dále rozšiřovat. Velký zájem o vytvoření národní vědecké diaspory v Severní Americe projevuje např. Nizozemsko.

Zpracovala: Lucie Pešková (VŠE) pro ekonomický úsek Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC