česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Americké Vánoce s českým zbožím

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2017.)

Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu uspořádalo 5. listopadu 2016 každoroční Vánoční bazar, který návštěvníkům představuje produkty českých firem a vánoční občerstvení. Několik českých firem se zde nejen prezentovalo, ale hlavně úspěšně prodávalo svoje výrobky.

Česko se prostřednictvím svého Czech Christmas Market profiluje jako země s dlouholetou historií, tradicí rukodělné výroby, lákavými pochutinami i příjemnou předvánoční atmosférou. ZÚ se letos podařilo zajistit dosud největší počet zastoupení a distributorů českých výrobků. Bazar na ZÚ navštívilo 1.216 návštěvníků.

Foukané a ručně zdobené vánoční ozdoby představil výrobce Glassor (zde), jehož zastoupená v USA se sídlem v Ohiu vede Tomáš Tichý. Tradice této sklářské disciplíny sahá do 13. století a u amerických návštěvníků jsou velmi oblíbené.

Tomáš Pavlíček (Topix Crystal Art, zde) spolupracuje se ZÚ dlouhodobě. Nabízí produkty českých sklářských firem, zejm. Bohemia Crystal. Pan Pavlíček má mj. oprávnění několikrát ročně prodávat sklo v Pentagonu.

Czech Wine Imports (zde) je americký distributor českého a moravského vína, např. výběr Vína z Čech, Templářské sklepy Valtice apod.

Slovak-Czech Varieties (zde) je rodinná firma se sídlem v New Yorku, prodávající online české čokoládové výrobky, kalendáře, hračky, suvenýry ad.

La Bohemia (zde) je evropská pekárna se sídlem v Rockville, Maryland, jejíž výrobky byly na bazaru ZÚ nejrychleji vyprodané. Majitelkou je bývalá redaktorka ruské redakce Radia Svobodná Evropa v Praze. Pekárna se specializuje na francouzské a české pečivo a na ZÚ nabízela mj. speciálně pro tuto příležitost upečené moravské koláčky s dvojí náplní, ovocné koláčky, ale také chleba.

Antipearle je značka designových šperků Markéty Dlouhé Márové se sídlem v New Yorku. Používá vzácné kovy, které kombinuje s perlami. Na ZÚ nabízela kolekci vytvořenou jako pocta světu pod vodou. Značka Antipearle získala ocenění Designblok v kategorii šperk a objevuje se v lifestylových časopisech Harper’s Bazaar, Dolce Vita, Elle atd.

Nabídku doplnila fotografka Olga Mendel žijící v Baltimore kalendáři s fotografiemi z ČR vlastní výroby, vánočním cukrovím a ovocnými koláči.

V průběhu celodenní akce nabízeli dobrovolníci z řad pracovníků ZÚ a jejich partnerů svařené víno, kávu a gulášovou polévku, hrály se české koledy a na velkoplošné obrazovce bylo promítáno video s pražskou vánoční tématikou, které poskytla newyorská pobočka agentury CzechTourism.

Český Vánoční bazar letos opět anoncoval deník Washington Post v týdenním přehledu událostí ve městě, v průvodci Going Out Guide a také Greg’s List, nabízející aktuální přehled akcí a míst ve Washingtonu.

-

-

Pavla Veličkinová, vedoucí veřejné diplomacie a Tomáš Hart, obchodní rada, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu