
Americké pivovary chtějí český chmel
14.05.2016 / 21:28 | Aktualizováno: 20.07.2021 / 23:21
(Archivní článek, platnost skončena 31.05.2017 / 02:00.)
I přes rostoucí dodávky má Amerika stále větší zájem o český chmel
Od 2. do 6. května ve Philadeplhii proběhl tradiční veletrh řemeslných pivovarů, Craft Breweries Conference. Účast českých firem na akci podpořila ministerstva zahraničních věcí a zemědělství v rámci projektů ekonomické diplomacie, jednalo se už o tradiční účast českého vývozce chmele a chmelových extraktů Bohemia Hop a Chmelařského institutu s.r.o. Jeho odborníci stojí za některými novými chmelovými odrůdami. Např. v kavkazských horách nalezený a v Česku vyšlechtěný Kazbek má u amerických pivovarů velké úspěchy, a kdyby čeští chmelaři nabídli dvojnásobné objemy, prodaly by se prakticky okamžitě. Tradičně velký zájem byl o Žatecký chmel, který patří do standardní výbavy mnoha z více než 4.200 malých pivovarů ve Spojených státech.
Český navštívilo denně několik desítek návštěvníků. Jednalo se většinou o stávající menší zákazníky, kteří odebírají český chmel přes distributora BSG, šlo tedy hlavně o komunikaci s koncovými odběrateli. Dále naši expozici navštívilo několik nových potenciálních zákazníků, kteří poptávají vyšší objemy v řádech tun. V takových případech vede Bohemia Hop jednání s pivovary “na přímo”. Tito zákazníci plánují navýšit odběry o cca 10% proti současným kontraktům. O český chmel projevilo zájem i několik pivovarů ze současné TOP 10 největších amerických craft brewers.
Tradičně nejvyšší zájem v USA ale i celosvětově je po odrůdě Saaz (Žatec). V USA dále roste zájem o odrůdu Kazbek. Uplatnění našla i odrůda Sládek. Vzhledem k současným plochám a průměrnému výnosu je odrůda Saaz vyprodaná do sklizně 2019, odrůda Kazbek do sklizně 2017. Během posledních 3 let se plochy sice mírně ale stabilně zvyšují. Podle květnové zprávy Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského se v letošním roce plochy navýšily o 161 ha.
Obchodní rada Hart působil na stánku Bohemia Hop a podporoval zástupce českých chmelařů při jednání se stávajícími i potenciálními zákazníky, informoval je také o současné situaci v pěstování chmele v ČR. Návštěvníci se také velice zajímali o spor Budvar – Budweiser. Před začátkem veletrhu T. Hart ještě osobní přítomnosti a jednáním s majitelem pivovaru Victory Ronem Barchettem podpořil předsedu představenstva Bohemia Hop Zdeňka Rosu, který na půdě pivovaru prezentoval expertům z celého světa situaci v českém chmelařství. Na setkání s majiteli dvou velkých odběratelů českého chmele – Live Oak Brewery a Saint Arnold, oba z Texasu – T. Hart apeloval na pokračování dlouhodobé spolupráce US pivovarů s českými chmelaři.
Protože kontakt s americkými zákazníky musí být trvalý, bude se v září 2016 konat další návštěva USA ze strany českých pěstitelů chmele a zástupců Svazu pěstitelů chmele. Další setkání jsou plánovaná na listopad 2016 na veletrhu BrauBeviale 2016, který se tradičně koná v Norimberku, SRN.
Další ročník CBC se koná 10.-13. dubna 2017 v hlavním městě USA Washingtonu D.C. Již během letošního ročníku projevila Bohemia Hop i Chmelařský institut zájem využít přítomnosti Velvyslanectví ČR v USA a obohatit veletržní účast o doprovodný program s podporou Velvyslanectví.