Česká dopravní mise do USA posílila transatlantickou spolupráci v oblasti inovací
06.05.2025 / 19:22 | Aktualizováno: 06.05.2025 / 19:30
Na konci března 2025 absolvoval ministr dopravy Martin Kupka pracovní cestu do Spojených států amerických, jejímž cílem bylo posílit spolupráci v oblasti dopravních inovací, chytré mobility a udržitelné infrastruktury. Mise navázala na dlouhodobé aktivity české ekonomické diplomacie a zaměřila se na podporu českých firem i výzkumných institucí, které se stále více uplatňují na americkém trhu.
Cestu připravilo Ministerstvo dopravy ČR ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Washingtonu, generálními konzuláty v Los Angeles a Chicagu a zahraničními kancelářemi CzechTrade a CzechInvest. Klíčovým motivem byla posilující potřeba sdílení know-how a budování strategických partnerství v oblasti moderní dopravy mezi veřejným a soukromým sektorem, výzkumnou sférou a technologickými firmami.
V Roswellu ve státě Georgia se česká delegace setkala s místními partnery a experty na autonomní mobilitu a inteligentní dopravní systémy. Byla představena řešení z oblasti autonomního řízení a výstavby infrastruktury pomocí PPP modelů. V nedalekém Peachtree Corners a na prestižní Georgia Tech se uskutečnila série jednání se zástupci akademické sféry a inovativních firem. Významným výsledkem bylo podepsání memoranda o porozumění mezi Georgia Tech a Vysokým učením technickým v Brně, které má podpořit další výzkum v oblasti dopravních a kosmických technologií.
Důležitým bodem programu byla také návštěva Atlanty, kde se ministr Kupka setkal s vedením mezinárodního letiště Hartsfield-Jackson a představiteli společnosti Delta Air Lines. Hlavním tématem byla možnost zavedení přímého leteckého spojení mezi Atlantou a Prahou. Americká strana potvrdila zájem dále rozvíjet stávající linky a zvažovat nové podle vývoje poptávky a ekonomické návratnosti.
V Kalifornii, která je považována za světového lídra v oblasti autonomní mobility a umělé inteligence, se delegace setkala s kalifornským ministrem dopravy i se zástupci technologických firem, včetně společnosti Waymo ze skupiny Alphabet. Jednání se zaměřila na legislativní rámec pro autonomní vozidla, kyberbezpečnost a sdílení dat. Delegace navštívila testovací polygon GoMentum Station i známý start-upový akcelerátor Plug&Play v San Franciscu, kde probíhala výměna zkušeností v oblasti dopravních technologií a rozvoj kontaktů s inovačním ekosystémem západního pobřeží.
Závěrečnou zastávkou byl Detroit, tradiční centrum amerického automobilového průmyslu, který dnes prochází zásadní proměnou směrem k elektromobilitě a chytré infrastruktuře. Ministr Kupka navštívil výrobní závod GM – Factory Zero – specializovaný na elektromobily, a také výzkumné centrum University of Michigan. Diskutovala se témata jako veřejné investice, podpora městské mobility, vývoj vodíkových technologií či digitální dvojčata v automobilovém průmyslu.
Pracovní cesta potvrdila, že Česká republika má co nabídnout nejen v oblasti výzkumu a vývoje, ale i v praktických řešeních pro budoucnost dopravy. Navázané kontakty a konkrétní výsledky mise vytvářejí pevný základ pro další spolupráci, která má potenciál přinést nové příležitosti pro české podniky, univerzity i veřejnou správu.