česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zpoplatněné úseky dálnic v Polsku pro osobní i nákladní vozidla

UPOZORNĚNÍ: v Polsku se do maximální hmotnosti 3,5 tuny sčítá celková hmotnost vozidla i přípojného vozíku (nad tuto hmotnost není dostačující řidičské oprávnění skupiny "B")

Zpoplatněné dálnice PL

Zpoplatněné dálnice PL

 

Platby mýtného

"Lehká vozidla" - vozidla s maximální povolenou hmotností nepřesahující 3,5 tuny (UPOZORNĚNÍ: v Polsku se sčítá celková hmotnost vozidla i přípojného vozíku)

Silniční úseky řízené generálním ředitelem pro státní silnice a dálnice:

Od 1. července 2023 není třeba platit za cestování lehkými vozidly na dálnicích spravovaných generálním ředitelem státních silnic a dálnic, tedy A2 Konin - Stryków a A4 Wrocław - Sośnica. Osvobození od poplatku se vztahuje na vozidla s celkovou povolenou hmotností nepřesahující 3,5 tuny.
 

Koncesní úseky:

Ministr infrastruktury na základě usnesení Rady ministrů ze dne 18. srpna 2023 vydal příkaz k zastavení výběru mýtného na úseku A1 provozovaném GPT pro motocykly a motorová vozidla se dvěma nápravami v období od 4.9.2023 od 12:00.

Právo na bezplatné cestování bude založeno na tzv. bezplatném lístku. Lístek je možné vyzvednout při vjezdu na dálnici a poté jej odevzdat výběrčímu na sjezdu. 

Řidiči registrovaní v systému AmberGO, který umožňuje identifikaci registračních čísel bez nutnosti vyzvedávání jízdenky, přijedou k závořě u výjezdu a po rozsvícení zeleného světla pokračují v jízdě bez účtování mýtného.

Další informace o povinnosti platit mýtné pro lehká vozidla na dálničních úsecích ve správě koncesionářů jsou k dispozici na webových stránkách těchto koncesionářů:

 

"Těžká vozidla" - vozidla s maximální povolenou hmotností nad 3,5 tuny a autobusy

Elektronický systém výběru mýtného Národní daňové správy (e-TOLL)
 

Elektronický systém výběru mýtného Národní daňové správy fungující pod obchodním názvem e-TOLL je povinný pro motorová vozidla a jízdní soupravy s přípustnou celkovou hmotností > 3,5 tuny a autobusy bez ohledu na celkovou přípustnou hmotnost (tzv. těžká vozidla ). Systém e-TOLL (založený na technologii GNSS) nahradil od 1. října 2021 systém viaTOLL (založený na technologii DSRC) v provozu od 1. července 2011. Přechodné období, kdy oba systémy fungovaly souběžně, trvalo od 24. června do 30. září 2021.

Pokrývá úseky dálnic, rychlostních silnic a vybraných státních silnic ve správě Generálního ředitelství státních silnic a dálnic v celkové délce přes 3 600 km.

Síť zpoplatněných silnic je definována v:
 

Nařízení Rady ministrů ze dne 22. března 2011 o státních silnicích nebo jejich úsecích, na kterých se vybírá elektronické mýtné, a výši sazeb elektronického mýtného.

https://etoll.gov.pl/ciezarowe/kalkulator-trasy/siec-drog/
 

Registraci do systému elektronického výběru mýtného e-TOLL lze provést:
 

  • online na etoll.gov.pl

  • v oblastech zákaznických služeb speciálně vytvořených pro dopravce

  • prostřednictvím vybraného provozovatele flotilových karet 

Podrobné informace o systému, včetně: úplný seznam všech míst zákaznického servisu – distribučních míst je k dispozici na webových stránkách e-TOLL


Sazby elektronického mýta závisí na:
 

  1. silniční třídy, 

  2. maximální přípustné celkové hmotnosti vozidla,

  3. emisní třída výfukových plynů EURO.
     

Informace o sazbách elektronického mýta jsou k dispozici na webu e-TOLL
 

Úseky koncese:
 

 

Bližší informace naleznete pod následujícím odkazem https://www.gov.pl/web/infrastruktura/platnosci-za-przejazdy-drogowe .