
Polský ničitel tanků v Suvalském průsmyku bude mít podvozek Tatra
20.07.2022 / 16:37 | Aktualizováno: 21.07.2022 / 10:32
Vicepremiér polské vlády a ministr obrany Mariusz Błaszczak 20. července 2022 podepsal rámcovou smlouvu na dodávku ničitelů tanků Ottokar Brzoza. Smlouvu podepsala Agentura pro vyzbrojování (Agencja Uzbrojenia) s konsorciem firem sdruženým v rámci PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa). Vozidlo bude na podvozku 4×4 kopřivnické Tatry, která se k této zakázce dostala díky spolupráci s firmou Huta Stalowa Wola (HSW).
Jak uvedl vicepremiér Błaszczak, první prototypy ničitele tanků budou vyprodukovány již v příštím roce a budou zařazeny do výzbroje 14. Protitankového pluku v Suwalkách v oblasti Suvalského průsmyku. Pro Polsko se jedná o strategickou obrannou pozici na hranici s Litvou, která je na severu uzavřena ruskou enklávou na pobřeží Baltského moře - Kaliningradskou oblastí.
Nové bojové jednotky budou podle vicepremiéra připraveny k vedení současného typu ozbrojených konfliktů, jako je tomu na Ukrajině, kde protitankové typy zbraní hrají zcela mimořádnou roli.
V každé polské divizi budou protitankové pluky. První baterie, která bude obsahovat osm stíhačů tanků, by měla dosáhnout operační připravenost v průběhu nejbližších tří let. V Suvalském průsmyku již za dva roky. Každá baterie bude vybavena také velitelskými a průzkumnými vozy a technickou podporou.
Bojová vozidla Ottokar Brzoza budou vybavena osmi raketami Brimstone s doletem 12 km, která budou dodávána na základě dohody PGZ s MBDA UK. Polské ministerstvo obrany má zájem na tom, aby rakety byly v budoucnosti produkovány v Polsku. Podobně tomu má být s dodávaným kolovým podvozkem Tatra.
Tatra Export podepsala smlouvu v r. 2020 s polským partnerem Huta Stalowa Wola (HSW) ze skupiny Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) o spolupráci při výrobě kolových pancéřovaných vozidel. Výsledkem této spolupráce mělo být pancéřované bojové vozidlo postavené na českém podvozku a poháněné českým motorem. HSW a její partneři měli navrhnout kabinu a dodat vyzbrojení.
Polsko schválilo v roce 2019 rozsáhlý 15 letý program modernizace ozbrojených sil s celkovými výdaji ve výši 524 miliard zlotých, tj. 133 miliard dolarů. Prioritou je podpora a posilování domácího zbrojařského průmyslu. Počítá se přitom se spoluprací s evropskými partnery, což vytváří příležitosti také pro české firmy. Příkladem je právě Tatra z holdingu Czechoslovak Group, která polské armádě již nyní dodává podvozky pro samohybnou houfnici Dana a vojenská nákladní vozidla.
PhDr. Jan Tomášek, ekonomické oddělení ZÚ Varšava