česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Varšava
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Návštěva velvyslance u krajanské komunity v Zelowě

Dne 18. září 2024 navštívil velvyslanec ČR v Polsku Břetislav Dančák Zelów, obec v centrálním Polsku, založenou před více než dvě stě lety českými evangelíky. Návštěva, kterou organizovalo vedení města spolu s místním Sdružením Čechů v Polsku, zahrnovala setkání s představiteli místní samosprávy a vojvodství, návštěvu kostela místní “české” farnosti reformované církve evangelické a její školky J. A. Komenského, jakož i sídla sdružení tzv. “Českého klubu”.

Ve středu 18. září 2024 hostil Zelów, nevelká obec v Lodžském vojvodství, která je domovem největší české komunity v Polsku, velvyslance České republiky v Polsku Břetislava Dančáka.

Návštěva začala oficiálním setkáním na radnici, kde velvyslance přivítali zástupci místní samosprávy v čele se starostou Kamilem Świtałou a vojevodou Markem Mazurem. Na setkání byla představena historie Zelowa jako města mnoha kultur a zdůrazněn význam přátelských polsko-českých vztahů. Zazněla rovněž vzpomínka na Václav Havla, který město a její českou komunitu navštívil v r. 1998.

Setkání velvyslance se starostou Zelowa Kamilem Świtałou

Setkání velvyslance se starostou Zelowa Kamilem Świtałou

Velvyslanec dále navštívili Mateřskou školu Jana Ámose Komenského, provozovanou evangelickou farností Zelow, jejíž stěny zdobily obrázky z českých večerníčků a nejstarší děti zazpívaly české písničky. V evangelickém kostele, kde se ve speciálně upraveném podkroví nachází rovněž unikátní Muzeum - Centrum pro dokumentaci dějin Českých bratří, se uskutečnilo setkání se studenty, kteří se účastnili výměny mládeže mezi obcí Zelów a městem Valašské Klobouky. Návštěva byla zakončena setkáním s krajany v Českém klubu, sídle Sdružení Čechů v Polsku, kde jeho předsedkyně paní Wiera Pospiszył představila činnost Sdružení.

Osadu Zelów založili roku 1802 čeští evangelíci, kteří z domova odešli kvůli svému náboženskému přesvědčení. Jejich potomci dodnes uchovávají nejen své evangelické vyznání, ale také český jazyk, zvyky a tradice. Zdejší krajanská komunita, sdružená od r. 2010 ve Sdružení Čechů v Polsku, představuje největší sdružení příslušníků české národnostní menšiny a jejich potomků žijících v Polsku a podniká kroky k uchování rodového jazyka a kulturního dědictví českých osadníků, kteří zde žili po mnoho generací. 

Setkání se studenty w Centru pro dokumentaci dějin Českých bratří

Setkání se studenty w Centru pro dokumentaci dějin Českých bratří