
Zážitek na celý život - skupina dětí ze znevýhodněných rodin si v Litvě odzkoušela jaké je to být vojákem a diplomatem v zahraničí
27.03.2025 / 13:30 | Aktualizováno: 04.04.2025 / 14:28
V rámci prvního ročníku akce "Týden diplomacie 2025" se ZÚ Vilnius podílel na aktivitách připravených CZ vojáky sloužícími v Mnohonárodnostním brigádním uskupení Litva (MN BG LT) v Rukle, pro skupinu dětí ze znevýhodněného prostředí a dětských domovů.
Která věc může být více obohacující, než absolutní nadšení a zářící oči skupiny dětí, které v živitě zatím něměly moc štěstí? Takovou otázku jsme si kladli společně s vojáky z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany generálmajora Oskara Strakoče, kteří na vojenské základně NATO v Rukle připravili program pro skupinu dětí ze znevýhodněného prostředí a dětských domovů z Česka.
Den strávený v Rukle společně s českými vojáky a zástupci ZÚ Vilnius byl vyvrcholením několikadenního projektu, díky němuž se skupina dvaceti dětí měla možnost podívat Litvy a Polska. Pro mnohé z těchto dětí se jednalo o vůbec první cestu do zahraničí. Návštěva vojenské základny NATO v Rukle, kde v současnosti slouží liberečtí chemici, v sobě zahrnovala nejen zábavný, ale i vzdělávací program. Jeho součástí bylo také setkání s VZÚ Alešem Opatou a dalšími zástupci ZÚ. Děti se tak seznámili s prací vojáků a diplomatů v zahraničí. Nejvíce je však (zcela dle očekávání) zaujaly interaktivní ukázky vojenské techniky a materiálu, nácvik první pomoci či sportovní soutěže, během nichž děti prověřily své síly a také na vlastní kůži zažily atmosféru týmové spolupráce, která je pro každou armádu (a diplomatický tým) klíčová.
Děti ve věku 13–16 let, které pocházejí z dětských domovů nebo z rodin, kde je rodič ve výkonu trestu, nejsou bohužel těmi, které by se snadno mohly seznámit s diplomacií, službou v armádě a už vůbec ne s funkcí zastupitelské úřadu v zahraničí a zahraniční vojenskou misí. Jedinečný projekt, který vznikl v rámci akce „Celostátní vzájemná výměna zkušeností, Kolín 2025“ pořádaný pod hlavičkou Rady dětí a mládeže Středočeského kraje. Děti vyrazily na nezapomenutelný výlet i díky spolupráci a podpoře Domu zahraniční spolupráce, EU a Nadačního fondu první dámy Evy Pavlové. Klíčovou roli v celé jeho organizaci však hráli "srdcaři", kteří dětem tuto možnost zařídili. Beata Zemanová a Martin Paclík během necelých 10 týdnů dokázali dát dohromady tým lidí, ambiciózní plán a především skupinu dětí, kterým umožnili nejen zažít krásu cestování a představit si hlubší souvislosti evropské integrace a spolupráce, ale hlavně lépe poznat sami sebe.
Nadšení, které děti během celého dne v Rukle projevovaly (a my před nimi za jejich aktivní přístup, dobrou náladu a odhodlání i v třeskutých mrazech skutečně smekáme), bylo nakažlivé. Věříme, že díky zážitkům z Rukly si odvezly vzpomínky na celý život, pocit vyjímečnosti, ke kterému se budou vracet a především důležité zkušenosti a poznání, že svět okolo je větší než jejich často velmi komplikovaná každodenní realita, a že v tomto světe mají také své místo.
Naše velké díky tak patří organizátorům tohoto skvělého projektu: Beatě Zemanové, Martinu Praclíkovi a všem kolegům z Rukly, kteří dětem připravili program na míru. ZÚ Vilnius je rád, že mohl být součástí celé akce a v rámci Týdne diplomacie 2025 prezentovat důležitost spolupráce a diplomatického jednání nejen na mezinárodním poli, ale především uvnitř naší vlastní společnosti.