česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úmrtí velvyslankyně Kateřiny Fialkové

(Archivní článek, platnost skončena 31.01.2023.)

Se zármutkem oznamujeme, že 1. listopadu 2022 v Bernu náhle ve věku 55 let zemřela Kateřina Fialková, velvyslankyně České republiky ve Švýcarsku a v Lichtenštejnsku. Velvyslankyně je mj. nositelem Řádu litevského velkoknížete Gediminase 4. třídy.

Velvyslankyně Fialková vstoupila do české diplomacie před 30 lety. Nejprve působila jako zástupce velvyslance ve Velké Británii a později jako velvyslankyně v Japonsku. Na Ministerstvu zahraničních věcí vedla Odbor amerických států a Odbor mnohostranných ekonomických vztahů.

Kateřina Fialková vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, po převratu studovala ve Švýcarsku a také v USA. Po listopadové revoluci patřila k vůdčím osobnostem, které přivedly Českou republiku do mezinárodních organizací. Byla také první vysoce postavenou Češkou v NATO, kde pracovala v letech 2000 – 2002 v kabinetu generálního tajemníka lorda Robertsona.

Velvyslankyně Fialková patřila ke generaci českých diplomatů, která přivedla Českou Republiku nejen do NATO, ale i do Evropské unie, aby naše země byla ukotvena v západním světě – v demokracii, vládě zákona, úctě k lidským právům a důstojnosti každého lidského života. Její nevyčerpatelná energie, odvaha postavit se všem nepravostem a odhodlanost dotáhnout správné věci k jejich naplnění zosobňovaly hodnoty polistopadové české zahraniční služby.

Litevský prezident udělil v roce 2003 velvyslankyni Fialkové Řád litevského velkoknížete Gediminase 4. třídy.

Vyjadřujeme upřímnou soustrast její rodině.

Ambassador Fialkova

Foto: MZV CZ