česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připomínka šestistého výročí upálení mistra Jana Husa (1415-2015) ve Vilniusu

(Archivní článek, platnost skončena 31.03.2016 / 13:41.)

Dne 25. listopadu 2015 se ve Velkoknížecím paláci Litvy uskutečnila přednáška ThDr. Dušana Coufala „Jan Hus a česká reformace na pozadí dobových česko-litevských vztahů“. Akce zorganizovaná ZÚ byla věnována připomenutí významného šestistého výročí upálení mistra Jana Husa a jeho odkazu.

Večer zahájila zástupkyně ředitele Velkoknížecího paláce Litvy PhDr. Jolanta Karpavičiene, která úvodem poděkovala přítomným za účast na akci a přetrvávající zájem o historii společných dějin Česka/Československa a Litvy, vyslovila potěšení z úspěšné a dlouhodobé spolupráce se ZÚ Vilnius (v rámci spolupráce mezi Velvyslanectvím České republiky a Velkoknížecím palácem byl v r. 2013 promítán film českého režiséra Petra Ruttnera „Europa Jagellonica“ o královských dvorech a rezidencích v jagellonské Evropě v r. 1386-1572 a o historii rodu, který zanechal výraznou politickou a kulturní stopu v středověké a raně novověké Evropě) a poděkovala za poskytnutou možnost mít ve Vilniusu českého lektora a vyslechnout si jeho odbornou přednášku.

Velvyslanec rovněž poděkoval Velkoknížecímu paláci za možnost zorganizovat seminář a podělit se s litevskou veřejností s přednáškou o tak významné osobnosti, jakou byl v historii českých zemí mistr Jan Hus. Velvyslanec poté krátce představil lektora Dušana Coufala. ThDr. Dušan Coufal, nar. 1978, obhájil doktorát na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, je vědeckým pracovníkem v Centru mediavistických studií Akademie věd ČR a Filozofické fakulty UK, spolupracuje na projektu ČR „Magistri Iohannis Hus Opera omnia. Ediční projekt v rámci přípravy Husova výročí v roce 2015“ na Filozofické fakultě MU v Brně pod vedení prof. Jany Nechutové, jeho badatelské obory jsou církevní dějiny pozdního středověku, latinské univerzitní písemnictví, česká reformace.

Ve své přednášce dr. Coufal představil osobnost Jana Husa ve světle nejnovějších bádání - jako středověkého univerzitního intelektuála a zároveň kazatele v Betlémské kapli, zdůraznil základní postuláty i problémy jeho myšlení, které úzce souvisely s jeho procesem a násilnou smrtí, a zastavil se i u kontaktů Jana Husa a jeho souputníků k tehdejšímu Litevskému velkoknížectví.  

Přednáška měla velký úspěch, přítomní vědci Historického ústavu Akademie věd Litevské republiky, Historické fakulty Vilniuské univerzity (VU), Historické fakulty Edukologické univerzity ve Vilniusu, členové Litevsko-české společnosti a členové  protestanské reformátorské komunity v celkovém počtu cca 90 účastníků pokládali po ukončení přednášky lektorovi řadu otázek, živě se zajímali o osobnost Jana Husa, o vztahy mezi oběma státy v husitské době, o odkazu J. Husa i v kontextu k dnešní době apod.

Přednáška českého lektora D. Coufala byla s jeho souhlasem živě snímána/natáčena Litevskou stání televizi „LRT kultura“ pro nový televizní pořád „LRT kulturos akademija“ /LRT akademie kultury/.

Galerie


Jan Hus 2015